Themes - Astra - en to it translation catalogue (2025 entries)

en: Thank you for choosing Astra!
it: Grazie per aver scelto Astra!

en: Your Website, Ready in Minutes - Let’s Start!
it: Il tuo sito web pronto in pochi minuti: iniziamo!

en: Your site is using %1$s of %2$s available PHP memory (%3$s%%). You have %4$s remaining.
it: Il tuo sito sta utilizzando %1$s dei %2$s di memoria PHP disponibile (%3$s%%). Ne rimangono %4$s.

en: Your site is using %1$s of %2$s available PHP memory (%3$s%%). Only %4$s remaining.
it: Il tuo sito sta utilizzando %1$s dei %2$s di memoria PHP disponibile (%3$s%%). Ne rimangono solo %4$s.

en: Your site is nearing its PHP memory limit, which may affect stability.
it: Il tuo sito sta raggiungendo il limite di memoria PHP, il che potrebbe comprometterne la stabilità.

en: Your memory usage is within acceptable limits. The Astra theme and your plugins have sufficient memory to operate properly.
it: L'utilizzo della memoria rientra nei limiti accettabili. Il tema Astra e i tuoi plugin dispongono di memoria sufficiente per funzionare correttamente.

en: WooCommerce or complex site: 1GB or higher
it: WooCommerce o sito complesso: 1 GB o superiore

en: While your site is currently functioning, this high memory usage puts you at risk of crashes and errors, especially when using memory-intensive features like the customizer, page builders, or plugins.
it: Sebbene il tuo sito sia attualmente funzionante, questo elevato utilizzo di memoria ti espone al rischio di crash ed errori, specialmente quando utilizzi caratteristiche che richiedono molta memoria come il personalizzatore, i builder di pagina o i plugin.

en: We recommend increasing it to at least %s for best performance.
it: Si consiglia di aumentarlo almeno al %s per ottenere prestazioni ottimali.

en: The easiest solution is to ask your hosting provider to increase your PHP memory limit to at least %s.
it: La soluzione più semplice è chiedere al tuo fornitore di hosting di aumentare il limite di memoria PHP ad almeno %s.

en: Stylish Pagination Options
it: Opzioni di impaginazione eleganti

en: Sticky Totals & Saved Form Data
it: Totali fissi e dati dei moduli salvati

en: Sticky Cart Totals for Better UX
it: Totali del carrello fissi per una migliore esperienza utente

en: Smarter Checkout. More Conversions
it: Pagamento più intelligente. Più conversioni

en: Site with multiple plugins: 512MB
it: Sito con più plugin: 512 MB

en: Optimize Your Cart for Sales
it: Ottimizza il tuo carrello per le vendite

en: No complicated setup, no waiting - just a smooth, hassle-free way to bring your website to life. Follow a few quick steps, and you’ll be up and running in no time!
it: Nessuna configurazione complicata, nessuna attesa: solo un modo semplice e senza intoppi per dare vita al tuo sito web. Segui alcuni rapidi passaggi e sarai operativo in pochissimo tempo!

en: No action required. Your memory usage is within acceptable limits.
it: Nessuna azione necessaria. L'utilizzo della memoria rientra nei limiti accettabili.

en: Memory usage is within acceptable limits
it: L'utilizzo della memoria rientra nei limiti accettabili

en: Mega-menus for better navigation
it: Mega-menu per una navigazione migliore

en: If you have access to php.ini, change this line:
it: Se hai accesso al file php.ini, modifica questa riga:

en: How to increase PHP memory limit:
it: Come aumentare il limite di memoria PHP:

en: High memory usage detected
it: Rilevato un elevato utilizzo della memoria

en: Get Sleek Storefront. Better UX
it: Ottieni una vetrina elegante. Migliore esperienza utente

en: Get Full Control Over Product Pages
it: Ottieni il pieno controllo sulle pagine dei prodotti

en: Get advanced product catalog controls
it: Ottieni controlli avanzati sul catalogo prodotti

en: Get Advanced Footer Controls
it: Ottieni controlli avanzati per il footer

en: For detailed instructions, visit our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">documentation on increasing PHP memory limit</a>.
it: Per istruzioni dettagliate, consulta la nostra <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">documentazione sull'aumento del limite di memoria PHP</a>.

en: Flexible Toolbar & Filter Layouts
it: Barra degli strumenti flessibile e layout dei filtri

en: Recommended memory limits:
it: Limiti di memoria consigliati:

en: Quantity Plus and Minus Buttons
it: Pulsanti quantità più e meno

en: Multiple Widgets, Buttons, Dividers
it: Widget multipli, pulsanti, divisori

en: Modern, Clean Cart Layout
it: Layout del carrello moderno e pulito

en: Learn how to increase your PHP memory
it: Scopri come aumentare la memoria PHP

en: Full Control Over Notes, Coupons & Layouts
it: Controllo completo su note, coupon e layout

en: Edit wp-config.php file
it: Modifica il file wp-config.php

en: Edit php.ini file
it: Modifica il file php.ini

en: Edit .htaccess file
it: Modifica il file .htaccess

en: 🔔 PHP Memory Limit Notice
it: 🔔 Avviso relativo al limite di memoria PHP

en: Love it
it: Lo adoro

en: How would you rate Astra? Love it, hate it, or somewhere in between? Your honest answer helps us understand how were doing.
it: Come valuteresti Astra? Ti piace, non ti piace o sei indeciso? La tua risposta sincera ci aiuta a capire come stiamo andando.

en: Hate it
it: Lo odio

en: Quick Question
it: Domanda rapida

en: Thanks for using Astra! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
it: Grazie per aver scelto Astra! Hai feedback o suggerimenti per migliorarlo ulteriormente? Ci farebbe molto piacere sapere la tua opinione.

en: Start Building Now
it: Inizia a costruire ora

en: Sticky Header Rows
it: Righe dell'header fisso

en: Preview Changes
it: Anteprima delle modifiche

en: Note: A subtle shadow is added in this preview so white logos remain visible.
it: Nota: in questa anteprima è stata aggiunta un'ombra sottile per far sì che i loghi bianchi restino visibili.

en: Say goodbye to slow checkouts – boost sales with a smooth, hassle-free experience.
it: Di' addio ai pagamenti lenti: aumenta le vendite con un'esperienza fluida e senza intoppi.

en: Modern Cart: A smarter way to sell
it: Carrello moderno: un modo più intelligente di vendere

en: You are not allowed to access this resource.
it: Non hai il permesso di usare questa risorsa.

en: This request is only allowed in the Customizer screen.
it: Questa richiesta è consentita solo nella schermata "Personalizza".

en: Sell products, services, subscriptions & more.
it: Vendi prodotti, servizi, abbonamenti e altro ancora.

en: Help us improve %1$s and our other products!<br><br>With your permission, we'd like to collect <strong>non-sensitive information</strong> from your website — like your PHP version and which features you use — so we can fix bugs faster, make smarter decisions, and build features that actually matter to you. <em>No personal info. Ever.</em>
it: Aiutaci a migliorare %1$s e gli altri nostri prodotti!<br><br>Con la tua autorizzazione, vorremmo raccogliere <strong>informazioni non sensibili</strong> dal tuo sito web, come la tua versione PHP e le funzionalità che utilizzi, in modo da poter correggere bug più velocemente, prendere decisioni più intelligenti e sviluppare funzionalità che siano davvero importanti per te. <em>Nessuna informazione personale. Mai.</em>

en: Extend Elementor with premium widgets.
it: Estendi Elementor con widget premium.

en: Search button
it: Pulsante di ricerca

en: WooCommerce Product Pages
it: Pagine prodotto di WooCommerce

en: This page uses the Transparent Header. Click below to customize.
it: Questa pagina utilizza l'header trasparente. Fai clic qui sotto per personalizzarla.

en: Singular?
it: Singolo?

en: Single Post?
it: Articolo singolo?

en: Single Page?
it: Pagina singola?

en: Primary Site Navigation
it: Navigazione del sito principale

en: Post Types
it: Tipi di contenuto

en: 404 Page?
it: Pagina 404?

en: Archive pagination
it: Paginazione dell'archivio

en: Archive Pages
it: Pagine di archivio

en: Archive excerpt
it: Riassunto dell'archivio

en: Archive?
it: Archivio?

note: translators: %d: menu index number
en: Menu %d Site Navigation
it: Menu %d di navigazione del sito

en: Latest Posts Page
it: Pagina degli ultimi articoli

en: Logo is set in the Transparent Header Section. Click below to customize it.
it: Il logo è impostato nella sezione "header trasparente". Fai click qui sotto per personalizzarlo.

en: Home Page?
it: Homepage?

en: Secondary Site Navigation
it: Navigazione del sito secondario

en: Search Page
it: Pagina di ricerca

en: Pages
it: Pagine

en: Search?
it: Cercare?

en: Extended Meta Options
it: Opzioni meta estese

en: Blog page?
it: Pagina del blog?

en: Blog / Posts Page?
it: Pagina di blog / articoli?

en: This is a temporary deactivation for testing.
it: Si tratta di una disattivazione temporanea a scopo di test.

en: The theme isn't working properly.
it: Il tema non funziona correttamente.

en: The plugin isn't working properly.
it: Il plugin non funziona correttamente.

en: Submit & Deactivate
it: Invia e disattiva

en: Skip & Deactivate
it: Salta e disattiva

en: Posts
it: Articoli

note: translators: %s Product title
en: Allow %s products to track non-sensitive usage tracking data.
it: Consenti ai prodotti %s di tenere traccia dei dati non sensibili di monitoraggio dell'utilizzo.

en: Quick Feedback
it: Feedback veloce

en: Please tell us more details.
it: Forniscici maggiori dettagli.

en: Please tell us more about what went wrong?
it: Puoi spiegarci meglio cosa è andato storto?

en: Please tell us more about the feature.
it: Raccontaci di più su questa caratteristica.

en: Other
it: Altro

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
it: Oops! Si è verificato un errore. Aggiorna la pagina e riprova.

note: translators: %1$s: link html start, %2$s: link html end
en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
it: Hai bisogno dell'aiuto dei nostri esperti? %1$sFai clic qui per contattarci.%2$s

en: It's missing a specific feature.
it: Manca una caratteristica specifica.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
it: Se hai un momento, spiegaci perché stai disattivando il plugin.

en: I found a better alternative theme.
it: Ho trovato un tema alternativo migliore.

en: I found a better alternative plugin.
it: Ho trovato un plugin alternativo migliore.

en: How can we assist you?
it: Come possiamo aiutarti?

en: Untitled Post
it: Articolo senza titolo

en: Read: %s
it: Leggi: %s

en: Invalid notice ID.
it: ID di avviso non valido.

en: Visible Search Result
it: Risultato della ricerca visibile

en: Plugin slug is missing.
it: Manca lo slug del plugin.

en: Plugin installation function not found.
it: Funzione di installazione del plugin non trovata.

en: Subtle Background
it: Sfondo sottile

en: Primary Background
it: Sfondo principale

en: Note: This is not applicable on Transparent and Sticky Headers!
it: Nota: questo non è applicabile agli header trasparenti e in evidenza!

en: Secondary Background
it: Sfondo secondario

en: Other Supporting
it: Altro supporto

en: Move Body
it: Muovi il contenuto

en: Alternate Background
it: Sfondo alternativo

en: Enable to shift the body content when the off-canvas menu opens.
it: Abilita di spostare il contenuto del corpo quando si apre il menu fuori dallo schermo.

en: Alternate Brand
it: Brand alternativo

en: Button 2
it: Pulsante 2

en: Language Switcher
it: Selettore di lingua

en: Divider 3
it: Separatore 3

en: Divider 2
it: Separatore 2

en: Button 1
it: Pulsante 1

en: Divider 1
it: Separatore 1

en: Thank you for your feedback
it: Grazie per il tuo feedback

en: We value your input. How can we improve your experience?
it: Apprezziamo il tuo input. Come possiamo migliorare la tua esperienza?

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
it: Grazie mille per il tuo feedback! 😍

en: Rate the Theme
it: Valuta il tema

en: Nonce verification failed.
it: Verifica nonce fallita.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
it: Non hai i permessi per farlo.

en: Review Count
it: Conteggio delle revisioni

en:  reviews
it:  recensioni

en:  review
it:  recensione

en: Configuring
it: Configurazione in corso

en: Connect your WordPress plugins, WooCommerce sites, apps, and websites for powerful automations.
it: Connetti i tuoi plugin WordPress, siti WooCommerce, app e siti web per potenti automazioni.

en: Unordered List
it: Elenco non ordinato

en: Style Guide
it: Guida di stile

en: Secondary
it: Secondario

en: The future will belongs to those who believe in the beauty of their dreams.
it: Il futuro appartiene a coloro che credono nella bellezza dei propri sogni.

en: Quote
it: Virgolette

en: Here's how the body text will look like on your website. You can customize the typography to match your brand personality. Whether you aim for a modern and sleek appearance or a more traditional and elegant feel, the right typography sets the tone for your content.
it: Ecco come apparirà il corpo del testo sul tuo sito web. Puoi personalizzare la tipografia per adattarla alla personalità del tuo brand. Sia che tu miri a un aspetto moderno ed elegante o a un aspetto più tradizionale ed elegante, la tipografia giusta dà il tono ai tuoi contenuti.

en: List Item 3
it: Elemento 3 dell'elenco

en: List Item 2
it: Elemento 2 dell'elenco

en: List Item 1
it: Elemento 1 dell'elenco

en: Subtle BG
it: BG sottile

en: Explore different font families, sizes, weights, and styles to find the perfect combination that encapsulates the essence of your brand. With each adjustment, see how your message transforms, becoming a powerful reflection of your identity and vision.
it: Esplora diverse famiglie di font, dimensioni, spessori e stili per trovare la combinazione perfetta che racchiude l'essenza del tuo brand. A ogni modifica, osserva come il tuo messaggio si trasforma, diventando un potente riflesso della tua identità e della tua visione.

en: Upsells
it: Upsell

en: Title Area
it: Area del titolo

en: Product
it: Prodotto

en: Power-up block editor with advanced blocks for faster and effortlessly website creation.
it: Potenzia l'editor a blocchi con blocchi avanzati per la creazione di siti web più rapida e semplice.

en: PayPal Payments For WooCommerce simplifies and secures PayPal transactions on your store.
it: PayPal Payments For WooCommerce semplifica e protegge le transazioni PayPal sul tuo negozio.

en: Capture emails at checkout and send follow-up emails to recover lost revenue.
it: Cattura le email al momento del pagamento e invia email di follow-up per recuperare le entrate perse.

en: Collections
it: Raccolte

en: Convert WooCommerce variation dropdown attributes into attractive swatches instantly.
it: Converti istantaneamente gli attributi del menu a discesa delle varianti di WooCommerce in campioni accattivanti.

en: Build high-converting E-Commerce stores with CartFlows, the ultimate checkout and funnel builder.
it: Costruisci negozi di e-commerce ad alta conversione con CartFlows, il miglior builder di checkout e funnel.

en: For
it: Per

en: This responsive cart click option will work for tablet and mobile in same way
it: Questa opzione di clic del carrello responsive funzionerà allo stesso modo per tablet e dispositivi mobile

en: Responsive Cart Click Action
it: Carrello responsive fai clic su azione

en: It would not be effective if transparent header is enabled.
it: Potrebbe non funzionare se è stato abilitato l'header trasparente.

en: Disable on Front Page?
it: Disabilitare sulla home page?

en: Close
it: Chiudi

en: Logo SVG Gap
it: Distanza del logo SVG

en: Sign up
it: Iscriviti

en: Log in
it: Accedi

en: Header Presets
it: Preset dell'header

en: Travel
it: Viaggi

en: Science
it: Scienza

en: Environment
it: Ambiente

en: Education
it: Istruzione

en: Communication
it: Comunicazione

en: Brands
it: Marchi

en: Yahoo Logo
it: Logo Yahoo

en: WordPress Logo
it: Logo WordPress

en: Volume Off
it: Volume disattivato

en: Volume Low
it: Volume basso

en: Volume High
it: Volume alto

en: Volleyball
it: Pallavolo

en: Viruses
it: Virus

en: Up Right And Down Left From Center
it: In alto a destra e in basso a sinistra dal centro

en: Up Down Left Right
it: Su giù sinistra destra

en: Up Down
it: Su giù

en: Universal Access
it: Accesso universale

en: Window Restore
it: Ripristina finestra

en: Window Minimize
it: Minimizza finestra

en: Window Maximize
it: Ingrandisci finestra

en: Upload
it: Carica

en: Up Right From Square
it: In alto a destra dal quadrato

en: Umbrella Beach
it: Ombrellone

en: Umbrella
it: Ombrello

en: Tree
it: Albero

en: Trash
it: Cestino

en: Tree City
it: Città con alberi

en: Yen Sign
it: Segno dello yen

en: Wrench
it: Chiave inglese

en: Won Sign
it: Simbolo del won

en: Lifestyle
it: Stile di vita

en: Business
it: Affari

en: X Ray
it: Raggi X

en: Logo SVG Icon Color
it: Colore dell'icona del logo SVG

en: Logo SVG Icon
it: Icona del logo SVG

en: Wine Glass
it: Bicchiere di vino

en: Wine Bottle
it: Bottiglia di vino

en: Whiskey Glass
it: Bicchiere di whiskey

en: When using Custom SVG code, do not include few attributes such as "width", "height", and "fill" in your custom svg code to utilize existing customizer controls.
it: Quando utilizzi il codice SVG personalizzato, non includere alcuni attributi come "width", "height" e "fill" nel codice SVG personalizzato per utilizzare i controlli di personalizzazione esistenti.

en: Wine Glass Empty
it: Bicchiere di vino vuoto

en: Wind
it: Vento

en: Wheelchair
it: Sedia a rotelle

en: Wheat Awn
it: Spiga di grano

en: What's App
it: Whatsapp

en: Warehouse
it: Magazzino

en: Wand Magic Sparkles
it: Bacchetta magica scintillante

en: Wand Sparkles
it: Bacchetta scintillante

en: Wand Magic
it: Bacchetta magica

en: Wallet
it: Portafoglio

en: Walkie Talkie
it: Walkie-talkie

en: Volume Xmark
it: Volume silenziato

en: Volcano
it: Vulcano

en: Voicemail
it: Segreteria telefonica

en: Vials
it: Provette

en: Vial Virus
it: Provetta del virus

en: Vial
it: Provetta

en: Utensils
it: Utensili

en: Users
it: Utenti

en: User Tie
it: Utente in cravatta

en: User Injured
it: Utente ferito

en: User Group
it: Gruppo di utenti

en: User Graduate
it: Utente laureato

en: User Doctor
it: Utente dottore

en: User Astronaut
it: Utente astronauta

en: User
it: Utente

en: Turkish Lira Sign
it: Simbolo della lira turca

en: Truck Pickup
it: Camion pickup

en: Truck Medical
it: Ambulanza

en: Truck Front
it: Parte anteriore del camion

en: Truck Fast
it: Camion veloce

en: Truck Droplet
it: Camion con gocciolina

en: Truck Arrow Right
it: Camion con freccia rivolta verso destra

en: Trash Arrow Up
it: Camion con freccia rivolta verso l'alto

en: Train Tram
it: Tram

en: User Tag
it: Utente con tag

en: User Shield
it: Utente con scudo

en: User Secret
it: Utente in incognito

en: Truck Monster
it: Monster truck

en: Water Ladder
it: Scaletta in acqua

en: Water
it: Acqua

en: Vest Patches
it: Toppe per gilet

en: Vest
it: Gilet

en: Venus
it: Femminile

en: Vector Square
it: Quadrato vettoriale

en: Van Shuttle
it: Navetta

en: Truck Moving
it: Camion da trasloco

en: Truck
it: Camion

en: Trowel Bricks
it: Mattoni e cazzuola

en: Trowel
it: Cazzuola

en: Trophy
it: Trofeo

en: Triangle Exclamation
it: Triangolo con punto esclamativo

en: Trash Can Arrow Up
it: Cestino della spazzatura con freccia verso l'alto

en: Trash Can
it: Cestino della spazzatura

en: Weight Scale
it: Bilancia

en: Weight Hanging
it: Peso sospeso

en: Virus Slash
it: Virus barrato

en: Users Rectangle
it: Rettangolo con gli utenti

en: Users Between Lines
it: Utenti tra le linee

en: User Xmark
it: Utente con una x

en: User Slash
it: Utente barrato

en: User Plus
it: Utente con più

en: User Pen
it: Utente con una penna

en: User Minus
it: Utente con meno

en: User Lock
it: Utente con un lucchetto

en: Users Gear
it: Utenti con ingranaggio

en: User Gear
it: Utente con ingranaggio

en: User Clock
it: Utente con orologio

en: User Check
it: Utente con spunta

en: Unlock Keyhole
it: Serratura sbloccata

en: Users Rays
it: Utenti con i raggi

en: Users Line
it: Utenti con una linea

en: User Nurse
it: Utente infermiere

en: User Ninja
it: Utente ninja

en: User Large
it: Utente grande

en: Use Logo SVG Icon
it: Usa l'icona SVG del logo

en: Up Long
it: Verso l'alto

en: Turn Down
it: Gira verso il basso

en: Turn Up
it: Gira verso l'alto

en: Truck Ramp Box
it: Rampa del camion con un pacco

en: Wave Square
it: Onda quadrata

en: Virus Covid Slash
it: Virus del Covid barrato

en: Video Slash
it: Video barrato

en: Vial Circle Check
it: Fiala con cerchio con il segno di verifica

en: Vault
it: Cassaforte

en: Users Slash
it: Utenti barrati

en: Wheat Awn Circle Exclamation
it: Spiga di grano con un cerchio con il punto esclamativo

en: Xmarks Lines
it: Linee Xmarks

en: Train
it: Treno

en: Traffic Light
it: Semaforo

en: Tractor
it: Trattore

en: Toilet Paper
it: Carta igienica

en: Toilet
it: Gabinetto

en: Toggle On
it: Attiva

en: Toggle Off
it: Disattiva

en: Ticket Simple
it: Biglietto semplice

en: Ticket
it: Biglietto

en: Thumbs Up
it: Pollice su

en: Thumbs Down
it: Pollice giù

en: Tent
it: Tenda

en: Temperature Low
it: Temperatura bassa

en: Temperature High
it: Temperatura alta

en: Temperature Half
it: Temperatura media

en: Temperature Full
it: Temperatura massima

en: Temperature Empty
it: Temperatura vuota

en: Temperature Arrow Up
it: Freccia della temperatura verso l'alto

en: Temperature Arrow Down
it: Freccia della temperatura verso il basso

en: Teeth Open
it: Denti aperti

en: Teeth
it: Denti

en: Tape
it: Nastro

en: Scissors
it: Forbici

en: School
it: Scuola

en: Tablets
it: Tablet

en: Tablet Screen Button
it: Pulsante schermo tablet

en: Table List
it: Elenco tabelle

en: Table Columns
it: Colonne della tabella

en: Table Cells Large
it: Celle di tabella grandi

en: Table Cells
it: Celle di tabella

en: Table
it: Tabella

en: Syringe
it: Siringa

en: Synagogue
it: Sinagoga

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Store
it: Negozio

en: Stopwatch
it: Cronometro

en: Slack Logo
it: Logo Slack

en: Print
it: Stampa

en: Prescription Bottle
it: Boccettina prescrizione

en: Prescription Bottle Medical
it: Boccettina di prescrizione medica

en: Prescription
it: Prescrizione

en: Power Off
it: Spegnimento

en: Play
it: Riproduci

en: Plane Departure
it: Decollo

en: Plane Arrival
it: Atterraggio

en: Plane
it: Aereo

en: Place Of Worship
it: Luogo di culto

en: Photo Film
it: Pellicola fotografica

en: Phone Volume
it: Volume telefono

en: Pencil
it: Matita

en: Pen Nib
it: Pennino

en: Pen
it: Penna

en: Peace
it: Pace

en: Paintbrush
it: Pennello

en: Paint Roller
it: Rullo per pittura

en: Otter
it: Lontra

en: Notes Medical
it: Note mediche

en: Note Sticky
it: Nota in evidenza

en: Not Equal
it: Non uguale

en: Nfc Symbol
it: Simbolo NFC

en: Newspaper
it: Giornale

en: Neuter
it: Neutro

en: Mountain
it: Montagna

en: Motorcycle
it: Motocicletta

en: Mosque
it: Moschea

en: Moon
it: Luna

en: Monument
it: Monumento

en: Money Check
it: Assegno

en: Money Bills
it: Banconote

en: Mobile screen
it: Schermo mobile

en: Mobile Retro
it: Cellulare retrò

en: Mobile button
it: Pulsante cellulare

en: Swatchbook
it: Campionario

en: Superscript
it: Apice

en: Superpowers
it: Superpoteri

en: Sun
it: Sole

en: Suitcase
it: Valigia

en: Subscript
it: Pedice

en: StumbleUpon Logo
it: Logo StumbleUpon

en: Star Of David
it: Stella di David

en: Star Half
it: Mezza stella

en: Star
it: Stella

en: Stamp
it: Francobollo

en: Stairs
it: Scale

en: Spoon
it: Cucchiaio

en: Spider
it: Ragno

en: Spell Check
it: Controllo ortografia

en: Signal
it: Segnale

en: Shower
it: Doccia

en: Shoe Prints
it: Impronte scarpe

en: Shirt
it: Camicia

en: Ship
it: Nave

en: Share
it: Condivisione

en: Shapes
it: Forme

en: Seedling
it: Piantina

en: Section
it: Sezione

en: Trademark
it: Marchio di fabbrica

en: Tachograph Digital
it: Tachigrafo digitale

en: Text Width
it: Larghezza del testo

en: Text Slash
it: Cancella formattazione

en: Text Height
it: Altezza del testo

en: Terminal
it: Terminale

en: Tablet Button
it: Pulsante del tablet

en: Phone
it: Telefono

en: Supple
it: Flessibile

en: Star And Crescent
it: Mezzaluna e stella

en: Shuttle Space
it: Navetta spaziale

en: Shuffle
it: Ordine casuale

en: Tower Observation
it: Torre di osservazione

en: Tower Broadcast
it: Trasmissione dalla torre

en: Torii Gate
it: Portale Torii

en: Tooth
it: Dente

en: Toolbox
it: Cassetta degli attrezzi

en: Thermometer
it: Termometro

en: Temperature Quarter
it: Temperatura a tre quarti

en: Tarp
it: Telone

en: Table Tennis Paddle Ball
it: Racchetta con pallina da ping pong

en: Suitcase Rolling
it: Valigia con le rotelle

en: Suitcase Medical
it: Valigetta medica

en: Stopwatch 20
it: Cronometro con il numero 20

en: Stethoscope
it: Stetoscopio

en: Square Plus
it: Quadrato con il simbolo più

en: Square Phone Flip
it: Quadrato con telefono capovolto

en: Square Phone
it: Quadrato con un telefono

en: Square Pen
it: Quadrato con una penna

en: Square Parking
it: Quadrato con il simbolo del parecheggio

en: Square Nfi
it: Quadrato con la scritta Nfi

en: Square Minus
it: Quadrato con il segno meno

en: Square H
it: Quadrato con la lettera H

en: Square Full
it: Quadrato pieno

en: Square Envelope
it: Quadrato con una busta

en: Sort
it: Ordinamento

en: Solar Panel
it: Pannello solare

en: Socks
it: Calzini

en: Soap
it: Sapone

en: Snowplow
it: Spazzaneve

en: Snowman
it: Pupazzo di neve

en: Snowflake
it: Fiocco di neve

en: Sim Card
it: Scheda SIM

en: Signature
it: Firma

en: Sign Hanging
it: Cartello appeso

en: Shrimp
it: Gamberetto

en: Shop Lock
it: Negozio con lucchetto

en: Shield Halved
it: Scudo diviso a metà

en: Shield Dog
it: Scudo con un cane

en: Shield Cat
it: Scudo con un gatto

en: Shield Virus
it: Scudo con un virus

en: Shield Heart
it: Scudo con un cuore

en: Sd Card
it: Scheda SD

en: Tower Cell
it: Cella a torre

en: Toilets Portable
it: Toilette portatili

en: Toilet Portable
it: Toilet portatile

en: Toilet Paper Slash
it: Carta igienica sbarrata

en: Tents
it: Tende

en: Tent Arrows Down
it: Tenda con le frecce in giù

en: Tent Arrow Turn Left
it: Tenda con la freccia gira a sinistra

en: Tent Arrow Left Right
it: Tenda con la freccia gira a destra

en: Temperature Three Quarters
it: Temperatura a tre quarti

en: Sterling Sign
it: Simbolo della sterlina

en: Star Of Life
it: Stella della vita

en: Square Xmark
it: Quadrato con segno x

en: Square Virus
it: Simbolo del virus in un quadrato

en: Square Up Right
it: Quadrato con freccia in alto verso destra

en: Square Share Nodes
it: Quadrato con il simbolo di condivisione

en: Square Root Variable
it: Radice quadrata variabile

en: Spray Can
it: Bomboletta spray

en: Sort Up
it: Ordinamento verso l'alto

en: Sort Down
it: Ordinamento verso il basso

en: Sliders
it: Cursori

en: Sleigh
it: Slitta

en: Skull Crossbones
it: Teschio con ossa incrociate

en: Skull
it: Teschio

en: Shop Slash
it: Negozio con slash

en: Shield
it: Scudo

en: Sheet Plastic
it: Foglio di plastica

en: School Flag
it: Bandiera della scuola

en: School Circle Xmark
it: Scuola con un cerchio con la x

en: School Circle Exclamation
it: Scuola con un cerchio con il punto esclamativo

en: Satellite Dish
it: Antenna satellitare

en: Sailboat
it: Barca a vela

en: Ruble Sign
it: Simbolo del rublo

en: Route
it: Itinerario

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate
it: Ruota

en: Rocket
it: Razzo

en: Road Lock
it: Strada con lucchetto chiuso

en: Road Circle Xmark
it: Strada con cerchio con la x

en: Road Circle Exclamation
it: Strada con cerchio con punto esclamativo

en: Road Circle Check
it: Strada con cerchio con segno di verifica

en: Road Bridge
it: Strada con ponte

en: Road Barrier
it: Barriera stradale

en: Road
it: Strada

en: Ring
it: Anello

en: Ribbon
it: Nastro

en: Registered
it: Registrato

en: reddit Logo
it: Logo reddit

en: reddit Alien
it: Alien di reddit

en: Recycle
it: Simbolo di riciclaggio

en: Rectangle Xmark
it: Rettangolo con la x

en: Rectangle Ad
it: Rettangolo con scritta Ad

en: Receipt
it: Ricevuta

en: Square Check
it: Quadrato con il segno di spunta

en: Square Caret Up
it: Quadrato con cursore verso l'alto

en: Square Caret Right
it: Quadrato con cursore verso destra

en: Square Caret Left
it: Quadrato con cursore verso sinistra

en: Square Caret Down
it: Quadrato con cursore verso giù

en: Square Arrow Up Right
it: Quadrato con freccia in alto verso destra

en: Square
it: Quadrato

en: Screwdriver Wrench
it: Cacciavite e chiave inglese

en: Screwdriver
it: Cacciavite

en: School Lock
it: Scuola con un lucchetto chiuso

en: Sack Dollar
it: Sacco con il simbolo del dollaro

en: Rug
it: Tappeto

en: Right Left
it: Destra e sinistra

en: Retweet
it: Ritwitta

en: Restroom
it: Bagno

en: Reply All
it: Rispondi a tutti

en: Rupiah Sign
it: Segno della rupia

en: Ruler Vertical
it: Righello verticale

en: Ruler Horizontal
it: Righello orizzontale

en: Ruler
it: Righello

en: Rainbow
it: Arcobaleno

en: Radiation
it: Radiazione

en: React
it: Reazione

en: Quote Right
it: Virgolette verso destra

en: Quote Left
it: Virgolette verso sinistra

en: Question
it: Punto di domanda

en: Puzzle Piece
it: Pezzo del puzzle

en: Poop
it: Pupù

en: Plus Minus
it: Più e meno

en: Plus
it: Più

en: Plate Wheat
it: Piatto con spiga di grano

en: Plant Wilt
it: Pianta appassita

en: Plane Up
it: Aereo verso l'alto

en: Plane Slash
it: Aereo sbarrato

en: Plane Lock
it: Aereo con un lucchetto chiuso

en: Plane Circle Xmark
it: Aereo con un cerchio con il segno x

en: Plane Circle Exclamation
it: Aereo con un cerchio con il punto esclamativo

en: Plane Circle Check
it: Aereo con un cerchio con il segno di verifica

en: Pizza Slice
it: Pezzo di pizza

en: Pinterest P
it: P di Pinterest

en: Pills
it: Pillole

en: Piggy Bank
it: Salvadanaio a forma di maialino

en: Phone Slash
it: Telefono con una sbarra sopra

en: Peseta Sign
it: Segno della peseta

en: Person Walking With Cane
it: Persona che cammina con un bastone

en: Person Walking Luggage
it: Persona che cammina con un bagaglio

en: Person Walking Dashed Line Arrow Right
it: Persona che cammina con una linea tratteggiata e una freccia verso destra

en: Person Walking Arrow Right
it: Persona che cammina con una freccia verso destra

en: Person Walking
it: Persona che cammina

en: Person Through Window
it: Persona attraverso una finestra

en: Person Swimming
it: Persona che nuota

en: Person Snowboarding
it: Persona che fa snowboard

en: Person Skiing
it: Persona che scia

en: Person Skating
it: Persona che pattina

en: Person Harassing
it: Persona che molesta un'altra persona

en: Person Falling
it: Persona che cade

en: Person Drowning
it: Persona che annega

en: Person Dress
it: Persona con un vestito

en: Person Digging
it: Persona che scava

en: Person Circle Xmark
it: Persona con un cerco con una x

en: Person Circle Question
it: Persona con un cerchio con il punto interrogativo

en: Person Circle Minus
it: Persona con un cerchio con il segno meno

en: Person Circle Plus
it: Persona con un cerco con il segno più

en: Person Circle Exclamation
it: Persona con un cerchio con il punto esclamativo

en: Person Circle Check
it: Persona con un cerchio con il segno di verifica

en: Person Chalkboard
it: Persona che indica alla lavagna

en: Person Cane
it: Persona con un bastone

en: Person Breastfeeding
it: Persona che allatta al seno

en: Person Biking
it: Persona che va in bici

en: Person
it: Persona

en: Person Running
it: Persona che corre

en: Person Rifle
it: Persona con un fucile

en: Person Pregnant
it: Persona incinta

en: Person Praying
it: Persona che prega

en: Person Military Rifle
it: Persona militare con un fucile

en: Person Military Pointing
it: Persona militare che indica

en: Person Hiking
it: Persona che fa un'escursione

en: Percent
it: Percento

en: Pepper Hot
it: Peperoncino piccante

en: People Roof
it: Persone sotto un tetto

en: People Robbery
it: Rapina alla gente

en: People Pulling
it: Gente che tira

en: People Group
it: Gruppo di persone

en: People Carry Box
it: Persone che portano uno scatolo

en: Pen Ruler
it: Penna e righello

en: Paw
it: Zampa

en: Pause
it: Pausa

en: Paste
it: Incolla

en: Oil Well
it: Pozzo di petrolio

en: Object Ungroup
it: Separa oggetto

en: Network Wired
it: Rete cablata

en: Music
it: Musica

en: Mug Saucer
it: Piattino della tazza

en: Mug Hot
it: Tazza calda

en: Mountain Sun
it: Montagna con il sole

en: Mound
it: Collinetta

en: Mosquito Net
it: Zanzariera

en: Mobile Screen Button
it: Pulsante dello schermo del cellulare

en: Mitten
it: Guanto

en: Minus
it: Meno

en: Minimize
it: Minimizza

en: Microscope
it: Microscopio

en: Microphone Slash
it: Microfono sbarrato

en: Passport
it: Passaporto

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parachute Box
it: Scatola del paracadute

en: Paperclip
it: Graffetta per fogli

en: Paper Plane
it: Aereo di carta

en: Microphone
it: Microfono

en: Meteor
it: Meteora

en: Message
it: Messaggio

en: Mercury
it: Mercurio

en: Medal
it: Medaglia

en: Maximize
it: Massimizza

en: Mattress Pillow
it: Cuscino per materasso

en: Masks Theater
it: Maschere teatrali

en: Mask Face
it: Mascherina

en: Mask
it: Maschera

en: Martini Glass Empty
it: Bicchiere da Martini vuoto

en: Martini Glass Citrus
it: Bicchiere da Martini con agrumi

en: Martini Glass
it: Bicchiere da Martini

en: Magnifying Glass Minus
it: Lente di ingrandimento con il segno meno

en: Magnifying Glass Plus
it: Lente di ingrandimento con il segno più

en: Magnifying Glass Location
it: Lente di ingrandimento con il simbolo di posizione

en: Magnifying Glass Dollar
it: Lente di ingrandimento con il simbolo del dollaro

en: Magnifying Glass Chart
it: Lente di ingrandimento con il simbolo del grafico

en: Magnifying Glass Arrow Right
it: Lente di ingrandimento con la freccia verso destra

en: Magnifying Glass
it: Lente di ingrandimento

en: Magnet
it: Magnete

en: Lungs Virus
it: Virus ai polmoni

en: Lungs
it: Polmoni

en: Locust
it: Locusta

en: Lock Open
it: Lucchetto aperto

en: Lock
it: Lucchetto

en: Location Arrow
it: Freccia di posizione

en: List Ol
it: Elenco numerato

en: LinkedIn In
it: In di LinkedIn

en: Lightbulb
it: Lampadina

en: Life Ring
it: Salvagente

en: Marker
it: Pennarello

en: Map Location Dot
it: Mappa con il punto di posizione

en: Map
it: Mappa

en: Lemon
it: Limone

en: Left Right
it: Sinistra/Destra

en: Leaf
it: Foglia

en: Layer Group
it: Gruppo di livelli

en: Laptop File
it: File del laptop

en: Laptop Code
it: Codice del laptop

en: Language
it: Lingua

en: Landmark
it: Monumento

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Key
it: Chiave

en: Jug Detergent
it: Bidone di detersivo

en: Joomla Logo
it: Logo di Joomla

en: Jet Fighter Up
it: Jet da combattimento verso l'alto

en: Jet Fighter
it: Jet da combattimento

en: Jar Wheat
it: Grano in un vasetto

en: Jar
it: Vasetto

en: Itunes Note
it: Nota di iTunes

en: Italic
it: Corsivo

en: Internet-explorer
it: Internet Explorer

en: Info
it: Informazioni

en: Industry
it: Industria

en: Indent
it: Rientro

en: Inbox
it: Posta in arrivo

en: Images
it: Immagini

en: Igloo
it: Iglù

en: Id Card
it: Carta d'identità

en: Id Badge
it: Badge d'identità

en: Kiwi Bird
it: Uccello Kiwi

en: Kitchen Set
it: Set da cucina

en: Kit Medical
it: Kit medico

en: Icicles
it: Ghiaccioli

en: Ice Cream
it: Gelato

en: Hurricane
it: Uragano

en: HTML 5 Logo
it: Logo HTML 5

en: House Signal
it: Segnale della casa

en: House Flag
it: Bandiera della casa

en: House Chimney
it: Casa con camino

en: House
it: Casa

en: Hourglass Start
it: Inizio della clessidra

en: Hourglass End
it: Fine della clessidra

en: Hourglass
it: Clessidra

en: Horse Head
it: Testa di cavallo

en: Horse
it: Cavallo

en: Holly Berry
it: Bacche dell'agrifoglio

en: Hockey Puck
it: Disco da hockey

en: Hippo
it: Ippopotamo

en: Hill Rockslide
it: Collina che frana

en: Highlighter
it: Evidenziatore

en: Helmet Safety
it: Elmetto di sicurezza

en: Helicopter Symbol
it: Simbolo dell'elicottero

en: Helicopter
it: Elicottero

en: Heart Pulse
it: Cuore con battito

en: Heart Crack
it: Cuore spezzato

en: Heart Circle Xmark
it: Cuore con un cerchio con la x

en: Heart Circle Plus
it: Cuore con un cerchio con il segno più

en: Heart Circle Minus
it: Cuore con un cerchio con il segno meno

en: Heart Circle Exclamation
it: Cuore con un cerchio con il punto esclamativo

en: Heart Circle Check
it: Cuore con un cerchio con il segno di spunta

en: Heart
it: Cuore

en: Headset
it: Cuffia

en: Headphones Simple
it: Cuffie semplici

en: Headphones
it: Cuffie

en: Hat Wizard
it: Cappello da mago

en: Hat Cowboy Side
it: Cappello da cowboy di lato

en: Hat Cowboy
it: Cappello da cowboy

en: Hands Praying
it: Mani che pregano

en: Hands Holding Child
it: Mani che sostengono un bambino

en: Alternate Pied Piper Logo (Old)
it: Logo pifferaio magico alternativo (vecchio)

en: Store Slash
it: Negozio barrato

en: Tenge Sign
it: Simbolo del Tenge

en: Sun Plant Wilt
it: Pianta appassita con il sole

en: StumbleUpon Circle
it: StumbleUpon cerchiato

en: Steam Symbol
it: Simbolo Steam

en: Square Poll Vertical
it: Sondaggio quadrato verticale

en: Shekel Sign
it: Simbolo del siclo

en: School Circle Check
it: Scuola con un cerchio con il segno di verifica

en: Sack Xmark
it: Sacco con una x

en: Rupee Sign
it: Simbolo della rupia

en: Ruler Combined
it: Righello unito

en: Road Spikes
it: Spuntoni stradali

en: Right To Bracket
it: A destra della parentesi

en: Right Long
it: Lungo a destra

en: Right From Bracket
it: A destra dalla parentesi

en: Republican
it: Republicani

en: Poo
it: Cacca

en: Plug Circle Xmark
it: Presa con un cerchio con una x

en: Pump Soap
it: Erogatore di sapone

en: Plug
it: Spina

en: Pied Piper Hat (Old)
it: Cappello da pifferaio magico (vecchio)

en: Phone Flip
it: Telefono capovolto

en: Peso Sign
it: Simbolo del peso

en: Person Walking Arrow Loop Left
it: Persona che cammina con la freccia che gira a sinistra

en: Person Skiing Nordic
it: Persona che fa sci nordico

en: Person Shelter
it: Rifugio per persone

en: Person Falling Burst
it: Persona che cade a terra

en: Person Booth
it: Cabina per persone

en: Oil Can
it: Lattina di olio

en: Naira Sign
it: Simbolo del naira

en: Mountain City
it: Montagna e città

en: Mosquito
it: Zanzara

en: Mortar Pestle
it: Mortaio e pestello

en: Money Bill Wave
it: Banconota ondulata

en: Money Bill Wheat
it: Banconota con spiga di grano

en: Memory
it: Memoria

en: Material Design for Bootstrap
it: Material Design per Bootstrap

en: Mask Ventilator
it: Mascherina di ventilazione

en: Litecoin Sign
it: Simbolo del litecoin

en: List Ul
it: Elenco UI

en: List Check
it: Elenco di controllo

en: Lira Sign
it: Simbolo della lira

en: Link Slash
it: Link barrato

en: Lines Leaning
it: Linee inclinate

en: Line
it: Linea

en: Less Than Equal
it: Minore o uguale a

en: Less Than
it: Minore di

en: Lari Sign
it: Simbolo del lari

en: Money Bill
it: Banconota

en: Mill Sign
it: Simbolo del mill

en: Kip Sign
it: Simbolo del kip

en: Indian Rupee Sign
it: Simbolo della rupia indiana

en: Image Portrait
it: Ritratto d'immagine

en: Hospital
it: Ospedale

en: Hill Avalanche
it: Collina con valanga

en: Handshake
it: Stretta di mano

en: Hands Clapping
it: Mani che applaudono

en: Hands Bubbles
it: Mani con bolle

en: Hands Bound
it: Mani legate

en: Hryvnia Sign
it: SImbolo della grivna

en: House User
it: Casa con un utente

en: House Fire
it: Casa con il fuoco

en: House Circle Xmark
it: Casa con un cerchio con il segno x

en: House Circle Exclamation
it: Casa con un cerchio con il punto esclamativo

en: House Circle Check
it: Casa con un cerchio con il segno di spunta

en: House Chimney Window
it: Casa con un comignolo e una finestra

en: Hard Drive
it: Disco rigido

en: Handshake Slash
it: Stretta di mano con una barra

en: Handshake Simple
it: Stretta di mano semplice

en: Hand
it: Mano

en: Hammer
it: Martello

en: Gun
it: Pistola

en: Guitar
it: Chitarra

en: Guarani Sign
it: Simbolo del guaranì

en: Money Bill 1 Wave
it: Banconota ondulata con il numero 1

en: Money Bill 1
it: Banconota con il numero 1

en: Map Pin
it: Puntina della mappa

en: Greater Than Equal
it: Maggiore uguale di

en: Greater Than
it: Maggiore di

en: Graduation Cap
it: Cappello di laurea

en: Tent Arrow Down To Line
it: Tenda con una freccia verso il basso fino alla linea

en: Tarp Droplet
it: Telo con una goccia

en: Square Rss
it: Quadrato Rss

en: Square Poll Horizontal
it: Quadrato con sondaggio orizzontale

en: Square Person Confined
it: Quadrato con persona rinchiusa

en: Spray Can Sparkles
it: Lattina spray scintillante

en: Scroll Torah
it: Rotolo della Torah

en: Scale Unbalanced
it: Bilancia sbilanciata

en: Signs Post
it: Cartelli segnaletici

en: Rectangle List
it: Rettangolo con lista

en: Record Vinyl
it: Disco in vinile

en: Ranking Star
it: Stella della classifica

en: Poo Storm
it: Cacca e fulmine

en: Person Arrow Up From Line
it: Persona una freccia verso l'alto dalla linea

en: Person Arrow Down To Line
it: Persona con una freccia verso il basso fino alla linea

en: People Line
it: Persone con una linea

en: Pen To Square
it: Penna su un quadrato

en: Pen Fancy
it: Penna di lusso

en: Pen Clip
it: Penna a clip

en: Object Group
it: Raggruppa gli oggetti

en: Money Bill Trend Up
it: Banconota con linea di tendenza in rialzo

en: Money Bill Transfer
it: Trasferimento di denaro

en: Microphone Lines Slash
it: Microfono con linee barrato

en: Microphone Lines
it: Microfono con linee

en: Location Pin
it: Puntina di localizzazione

en: Location Dot
it: Punto di localizzazione

en: Location Crosshairs
it: Mirino di localizzazione

en: Laptop Medical
it: Laptop per uso medico

en: Landmark Flag
it: Bandiera della zona storica

en: Id Card Clip
it: Clip per carta d'identità

en: House Flood Water Circle Arrow Right
it: Casa allagata con cerchio con freccia a destra

en: House Flood Water
it: Casa inondata di acqua

en: Resolving
it: Correggi

en: Manat Sign
it: Segno del Manat

en: Hands
it: Mani

en: Stripe Credit Card
it: Carta di credito Stripe

en: Paypal Credit Card
it: Carta di credito Paypal

en: Battery Half
it: Metà della batteria

en: Battery Full
it: Batteria carica

en: Battery Empty
it: Batteria scarica

en: Basketball
it: Pallacanestro

en: Calendar Day
it: Giorno del calendario

en: Calendar Check
it: Calendario con segno di spunta

en: Calendar
it: Calendario

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Business Time
it: Orario di lavoro

en: Bullseye
it: Bersaglio

en: Car
it: Auto

en: Capsules
it: Capsule

en: Candy Cane
it: Bastoncino di zucchero

en: Canadian Maple Leaf
it: Foglia d'acero canadese

en: Campground
it: Campeggio

en: Camera
it: Fotocamera

en: Carrot
it: Carota

en: Charging Station
it: Stazione di ricarica

en: Champagne Glasses
it: Bicchieri di champagne

en: Chalkboard
it: Lavagna

en: Chair
it: Sedia

en: Certificate
it: Certificato

en: Cat
it: Gatto

en: Cash Register
it: Registratore di cassa

en: Cart Shopping
it: Carrello della spesa

en: Chess King
it: Re degli scacchi

en: Chess Board
it: Scacchiera

en: Chess Bishop
it: Alfiere degli scacchi

en: Chess
it: Scacchi

en: Cheese
it: Formaggio

en: Chart Simple
it: Grafico semplice

en: Chart Pie
it: Grafico a torta

en: Chart Gantt
it: Grafico Gantt

en: Chart Bar
it: Grafico a barre

en: Chalkboard User
it: Utente alla lavagna

en: Children
it: Bambini

en: Child Dress
it: Abito da bambino

en: Child
it: Bambino

en: Chess Rook
it: Torre degli scacchi

en: Chess Queen
it: Regina degli scacchi

en: Chess Pawn
it: Pedone degli scacchi

en: Chess Knight
it: Cavallo degli scacchi

en: Car Tunnel
it: Tunnel automobilistico

en: Car Side
it: Fiancata dell'auto

en: Circle
it: Cerchio

en: Church
it: Chiesa

en: Clock
it: Orologio

en: Clipboard
it: Appunti

en: City
it: Città

en: Coins
it: Monete

en: Code
it: Codice

en: Computer Mouse
it: Mouse del computer

en: Compress
it: Comprimi

en: Compass
it: Bussola

en: Comment
it: Commento

en: Cow
it: Mucca

en: Couch
it: Divano

en: Copy
it: Copia

en: Crown
it: Corona

en: Crow
it: Corvo

en: Crosshairs
it: Mirino

en: Cross
it: Croce

en: Crop
it: Ritaglia

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Cubes
it: Cubi

en: Cube
it: Cubo

en: CSS 3 Logo
it: Logo CSS 3

en: Crutch
it: Stampella

en: Dice
it: Dado

en: Chart Line
it: Grafico a linee

en: Chart Column
it: Grafico a colonne

en: Chart Area
it: Grafico ad area

en: Check
it: Segno di spunta

en: Clone
it: Clona

en: Closed Captioning
it: Sottotitoli

en: Child Rifle
it: Bambino e fucile

en: Battery Three Quarters
it: Tre quarti di batteria

en: Battery Quarter
it: Un quarto di batteria

en: Bath
it: Vasca da bagno

en: Caret Up
it: Triangolo rivolto verso l'alto

en: Clipboard Question
it: Appunti con punto di domanda

en: Clipboard List
it: Appunti con elenco

en: Clipboard Check
it: Appunti con segno di spunta

en: Chevron Up
it: Freccetta rivolta verso l'alto

en: Chevron Right
it: Freccetta rivolta verso destra

en: Chevron Left
it: Freccetta rivolta verso sinistra

en: Chevron Down
it: Freccetta rivolta verso il basso

en: Cart Plus
it: Carrello con segno più

en: Caret Right
it: Triangolo rivolto verso destra

en: Caret Left
it: Triangolo rivolto verso sinistra

en: Visa Credit Card
it: Carta di credito Visa

en: MasterCard Credit Card
it: Carta di credito MasterCard

en: JCB Credit Card
it: Carta di credito JCB

en: American Express Credit Card
it: Carta di credito American Express

en: Amazon Pay Credit Card
it: Carta di credito Amazon Pay

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Align Left
it: Allinea a sinistra

en: Bag Shopping
it: Borsa da shopping

en: Bacterium
it: Batterio

en: Bacteria
it: Batteri

en: Baby Carriage
it: Carrozzina

en: Baby
it: Neonato

en: Award
it: Premio

en: Arrow Right
it: Freccia verso destra

en: Arrow Pointer
it: Puntatore a freccia

en: Arrow Down
it: Freccia verso il basso

en: Archway
it: Arco

en: Apple Whole
it: Mela intera

en: Apple Pay Credit Card
it: Carta di credito Apple Pay

en: Anchor Lock
it: Ancora con il lucchetto chiuso

en: Anchor Circle Xmark
it: Ancora con un cerchio con il segno x

en: Anchor Circle Exclamation
it: Ancora con un cerchio con il punto esclamativo

en: Anchor Circle Check
it: Ancora con un cerchio con il segno di spunta

en: Anchor
it: Ancora

en: Cookie Bite
it: Biscotto con un morso

en: Clover
it: Trifoglio

en: Cloud Sun Rain
it: Nuvola con il sole e con la pioggia

en: Cloud Rain
it: Nuvola con la pioggia

en: Cloud Sun
it: Nuvola con il sole

en: Cloud Moon Rain
it: Nuvola con la luna e la pioggia

en: Cloud Moon
it: Nuvola con la luna

en: Cloud Bolt
it: Nuvola con il fulmine

en: Cloud Arrow Up
it: Nuvola con la freccia verso l'alto

en: Cloud Arrow Down
it: Nuvola con la freccia verso il basso

en: Clock Rotate Left
it: Orologio con freccia che ruota a sinistra

en: Clapperboard
it: Ciak

en: Circle Xmark
it: Cerchio con il segno x

en: Circle User
it: Cerchio con all'interno un utente

en: Circle Up
it: Cerchio con la freccia verso l'alto

en: Calendar Xmark
it: Calendario con il segno x

en: Calendar Plus
it: Calendario con il segno più

en: Calendar Minus
it: Calendario con il segno meno

en: Calendar Days
it: Calendario con i giorni

en: Cake Candles
it: Torta con le candeline

en: Bus Simple
it: Autobus semplice

en: Burst
it: Esplosione

en: Bullhorn
it: Altoparlante

en: Building Wheat
it: Edificio con una spiga di grano

en: Building
it: Edificio

en: Bucket
it: Secchio

en: Brush
it: Pennello

en: Broom
it: Scopa

en: Briefcase Medical
it: Valigetta medica

en: Briefcase
it: Valigetta

en: Box Open
it: Scatola aperta

en: Box
it: Scatola

en: Bowling Ball
it: Palla da bowling

en: Bowl Rice
it: Ciotola di riso

en: Bowl Food
it: Ciotola di cibo

en: Bottle Water
it: Bottiglia d'acqua

en: Bottle Droplet
it: Bottiglia con goccia

en: Bots
it: Bot

en: Google Logo
it: Logo Google

en: Firefox Browser
it: Browser Firefox

en: Align Justify
it: Allineamento giustificato

en: Align Center
it: Allinea al centro

en: Address Card
it: Scheda dell'indirizzo

en: Address Book
it: Rubrica

en: Angular
it: Angolare

en: Angles Up
it: Angoli verso l'alto

en: Angles Left
it: Angoli verso sinistra

en: Angles Right
it: Angoli verso destra

en: Angles Down
it: Angoli verso giù

en: Angle Up
it: Angolo verso l'alto

en: Angle Right
it: Angolo verso destra

en: Angle Left
it: Angolo verso sinistra

en: Angle Down
it: Angolo verso giù

en: Alternate Fort Awesome
it: Fort Awesome alternativo

en: Arrow Right From Bracket
it: Freccia a destra dalla parentesi

en: Arrow Right Arrow Left
it: Freccia a destra e freccia a sinistra

en: Arrow Left
it: Freccia a sinistra

en: Arrow Down Z A
it: Freccia verso giù Z A

en: Arrow Down A Z
it: Freccia verso giù A  Z

en: Arrow Down 9 1
it: Freccia verso giù 9 1

en: Arrow Down 1 9
it: Freccia verso giù 1 9

en: Golf Ball Tee
it: Punta con pallina da golf

en: A versatile form builder plugin.
it: Un plugin versatile per la creazione di moduli.

en: Globe
it: Globo

en: GG Currency Circle
it: Valuta GG cerchiata

en: GG Currency
it: Valuta GG

en: Genderless
it: Senza genere

en: Gem
it: Gemma

en: Gears
it: Ingranaggi

en: Gear
it: Ingranaggio

en: Gavel
it: Martelletto

en: Gauge Simple
it: Indicatore semplice

en: Gauge
it: Indicatore

en: Galactic Senate
it: Senato galattico

en: Galactic Republic
it: Repubblica galattica

en: Galactic Empire
it: Impero galattico

en: Futbol
it: Calcio

en: Arrow Up From Bracket
it: Freccia verso l'alto dalla parentesi

en: Arrow Up A Z
it: Freccia verso l'alto A Z

en: Arrow Up 9 1
it: Freccia verso l'alto 9 1

en: Arrow Up 1 9
it: Freccia verso l'alto 1 9

en: Arrow Up
it: Freccia verso l'alto

en: Arrow Turn Up
it: Freccia che gira verso l'alto

en: Arrow Turn Down
it: Freccia che gira verso giù

en: Arrow Rotate Right
it: Freccia che ruota verso destra

en: Arrow Rotate Left
it: Freccia che ruota verso sinistra

en: Arrow Right To City
it: Freccia a destra verso la città

en: Arrow Right To Bracket
it: Freccia a destra verso la parentesi

en: Alternate First Order
it: Primo ordine alternativo

en: Alternate CSS3 Logo
it: Logo CSS3 alternativo

en: Alternate Creative Commons Public Domain
it: Pubblico dominio Creative Commons alternativo

en: Accessible Icon
it: Icona accessibile

en: Bars Progress
it: Barre di progresso

en: Bars
it: Barre

en: Barcode
it: Codice a barre

en: Bandage
it: Cerotto

en: Ban Smoking
it: Vietato fumare

en: Ban
it: Divieto

en: Baht Sign
it: Simbolo del baht

en: Backward
it: Indietro

en: Blender
it: Frullatore

en: Get Pocket
it: Ottieni Pocket

en: Flask
it: Fiaschetta

en: Flag Usa
it: Bandiera dell'USA

en: Flag Checkered
it: Bandiera a scacchi

en: Flag
it: Bandiera

en: Fish Fins
it: Pinne del pesce

en: Fish
it: Pesce

en: Filter
it: Filtro

en: File Video
it: File video

en: File Signature
it: Firma del file

en: File Export
it: Esportazione dei file

en: File Contract
it: File del contratto

en: File Code
it: Codice del file

en: File Audio
it: File audio

en: Face Tired
it: Faccia stanca

en: Face Surprise
it: Faccia sorpresa

en: Face Smile
it: Faccia con sorriso

en: Face Sad Tear
it: Faccia triste con lacrima

en: Face Sad Cry
it: Faccia triste che piange

en: Glass Water
it: Acqua in vetro

en: Gifts
it: Regali

en: Gift
it: Regalo

en: Ghost
it: Fantasma

en: Frog
it: Rana

en: Ferry
it: Traghetto

en: Expand
it: Espandi

en: Exclamation
it: Punto esclamativo

en: Euro Sign
it: Simbolo dell'euro

en: Eraser
it: Gomma

en: Equals
it: Uguale

en: Envelopes Bulk
it: Buste in blocco

en: Envelope Open Text
it: Busta aperta con testo

en: Envelope Open
it: Busta aperta

en: Envelope
it: Busta

en: Ellipsis Vertical
it: Ellissi verticale

en: Ellipsis
it: Ellissi

en: Elevator
it: Ascensore

en: Egg
it: Uovo

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Book Skull
it: Libro con teschio

en: Brain
it: Cervello

en: Folder Tree
it: Albero delle cartelle

en: Folder Plus
it: Cartella con segno più

en: Folder Open
it: Cartella aperta

en: Folder Minus
it: Cartella con segno meno

en: Folder Closed
it: Cartella chiusa

en: Folder
it: Cartella

en: Fire
it: Fuoco

en: Fingerprint
it: Impronta digitale

en: Filter Circle Xmark
it: Filtro con un cerchio con il segno x

en: Filter Circle Dollar
it: Filtro con un cerchio con il segno del dollaro

en: File Pdf
it: File PDF

en: File Circle Question
it: File con un cerchio con il punto interrogativo

en: File Circle Plus
it: File con un cerchio con il segno più

en: File Circle Minus
it: File con un cerchio con il segno meno

en: File Circle Exclamation
it: File con un cerchio con il punto esclamativo

en: File Circle Check
it: File con un cerchio con il segno di spunta

en: File Arrow Up
it: File con una freccia in alto

en: File Arrow Down
it: File con una freccia verso giù

en: Feather
it: Piuma

en: Faucet
it: Rubinetto

en: Face Laugh
it: Faccia che ride

en: Face Grin Tongue
it: Faccia con sorriso e linguaccia

en: Face Grin Wink
it: Faccia con sorriso e occhiolino

en: Face Grin Tears
it: Faccia con sorriso e lacrime

en: Face Grin
it: Faccia con sorriso

en: Face Grimace
it: Faccia con smorfia

en: Eye
it: Occhio

en: Explosion
it: Esplosione

en: Ear Listen
it: Orecchio che ascolta

en: Ear Deaf
it: Orecchio sordo

en: Dumpster Fire
it: Cassonetto incendiato

en: Dumpster
it: Cassonetto

en: Dumbbell
it: Manubrio

en: Drupal Logo
it: Logo Drupal

en: Drumstick Bite
it: Coscia di pollo con morso

en: Drum Steelpan
it: Tamburo Steelpan

en: Drum
it: Tamburo

en: Droplet Slash
it: Goccia con una barra

en: Droplet
it: Goccia

en: Dragon
it: Drago

en: Download
it: Scarica

en: Down Left And Up Right To Center
it: Giù a sinistra e su a destra al centro

en: Dove
it: Colomba

en: Door Open
it: Porta aperta

en: Door Closed
it: Porta chiusa

en: Dolly
it: Carrello

en: Dollar Sign
it: Segno del dollaro

en: Dog
it: Cane

en: Diner's Club Credit Card
it: Carta di credito Diner's Club

en: Dice Two
it: Dado con il due

en: Dice Three
it: Dado con il tre

en: Dice Six
it: Dado con il sei

en: Dice One
it: Dado con l'uno

en: Dice Four
it: Dado con il quattro

en: Dice Five
it: Dado con il cinque

en: Diamond
it: Diamante

en: Choose if you want to display Icon or Avatar with the Text selected Profile Type.
it: Scegli se desideri visualizzare l'icona o l'avatar con il profilo di tipo Testo selezionato.

en: Choose if you want to display Icon with the Text selected Profile Type for logged out users.
it: Scegli se desideri visualizzare l'icona con il profilo di tipo Testo selezionato per gli utenti disconnessi.

en: Show Text with
it: Mostra testo con

en: Name
it: Nome

en: This setting is generally not recommended on search page. If you would like to enable it, uncheck this option
it: Questa impostazione generalmente non è consigliata nella pagina di ricerca. Se desideri abilitarla, deseleziona questa opzione

en: This setting is generally not recommended on archives pages, etc. If you would like to enable it, uncheck this option
it: Questa impostazione generalmente non è consigliata nelle pagine di archivio, ecc. Se desideri abilitarla, deseleziona questa opzione

en: This setting is generally not recommended on 404 page. If you would like to enable it, uncheck this option
it: Questa impostazione generalmente non è consigliata sulla pagina 404. Se desideri abilitarla, deseleziona questa opzione

en: WordPress Theme
it: Tema WordPress

en: Site Navigation:
it: Navigazione sito:

en: Products
it: Prodotti

en: Collection
it: Raccolta

en: Read more about %s
it: Leggi di più su %s

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
it: Questo è un negozio demo per finalità di test &mdash; nessun ordine verrà evaso.

en: 'None' respects hierarchy; 'Behind' position is not applicable for single product page.
it: L'opzione 'Nessuno' rispetta la gerarchia; la posizione 'Dietro' non è applicabile alla pagina prodotto singolo.

en: 'None' respects hierarchy; 'Below' position is not applicable for single product page.
it: L'opzione 'Nessuno' rispetta la gerarchia; la posizione 'Sotto' non è applicabile alla pagina prodotto singolo.

en:  Page Title
it:  Titolo della pagina

en: 300+ Templates
it: 300+ template

en: Taxonomy Font
it: Font della tassonomia

en: Post Title Size
it: Dimensione del titolo dell'articolo

en: List
it: Elenco

en: Grid
it: Griglia

en: Classic Layout
it: Layout classico

note: translators: %s: Name of special page type
en: %s Page
it: %s pagina

en: Single Page
it: Pagina singola

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: To sync this option with comments, use the same positioning for both sections: Contained or Separated.
it: Per sincronizzare questa opzione con i commenti, utilizza lo stesso posizionamento per entrambe le sezioni: Contenuto o Separato.

en: Location
it: Posizione

en: Note: Image Size & Ratio won't work if Image Position set as Background.
it: Nota: dimensioni e rapporto dell'immagine non funzionano se la posizione dell'immagine è impostata come sfondo.

en: This option activates Live Search support for the search box on the no results page.
it: Questa opzione attiva il supporto di Live Search per la casella di ricerca nella pagina dei risultati.

en: Results Layout
it: Layout risultati

en: When Results Not Found
it: Quando i risultati non vengono trovati

en: When Results Found
it: Quando i risultati vengono trovati

en: Subheading
it: Sottotitolo

en: Heading
it: Titolo

en: Author Avatar
it: Avatar dell'autore

en: Prefix Label
it: Prefisso Etichetta

en: Remove the padding around featured image when position is "None".
it: Rimuove la spaziatura interna intorno all'immagine in evidenza quando la posizione è "Nessuna".

en: Remove Image Padding
it: Rimuovi la spaziatura interna dell'immagine

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en:  Title Area
it:  Area del titolo

en: Reveal Effect
it: Effetto rivela

en: Post pagination
it: Paginazione articoli

en: Author Box with Social Share
it: Box autore con condivisione social

en: Meta Font Size
it: Dimensione del font dei meta

en: Posts Reveal Effect
it: Effetto rivela per gli articoli

en: Posts Filter
it: Filtro articoli

en: Content Images Box Shadow
it: Ombreggiatura del box contenuto immagini

en: Divider Type
it: Tipo di separatore

en: Post Cards
it: Schede articolo

en: Zoom Out
it: Zoom indietro

en: Hover Effect
it: Effetto al passaggio del mouse

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Post Meta
it: Meta dell'articolo

en: Post Elements
it: Elementi dell'articolo

en: Post Per Page
it: Articoli per pagina

en: Above Comments
it: Sopra ai commenti

en: Below Comments
it: Sotto ai commenti

en: Form Position
it: Posizione del modulo

en: Container Structure
it: Struttura del contenitore

en: Separated
it: Separato

en: Contained
it: Contenuto

en: Decide whether to isolate or integrate the module with the entry content area.
it: Decidi se isolare o integrare il modulo con l'area di inserimento del contenuto.

en: Section Placement
it: Posizionamento della sezione

en: Sorry, but we could not find anything related to your search terms. Please try again.
it: Impossibile trovare termini corrispondenti ai termini cercati. Riprova.

en: Here are the search results for your search.
it: Ecco i risultati della ricerca.

en: Read More »
it: Leggi tutto »

en: Read Post »
it: Leggi l'articolo »

en: Different Transparent Logo
it: Logo trasparente diverso

en: Note:
it: Nota:

en:  Certain Checkout page options may not work smoothly on the block editor based Checkout page. For best results with these features, prefer using a shortcode-based Checkout page.
it:  Alcune opzioni della pagina di pagamento potrebbero non funzionare correttamente con l'editor di blocchi. Per ottenere i migliori risultati con queste funzionalità, prova a utilizzare una pagina di pagamento basata su shortcode.

en:  Certain Cart page options may not work smoothly on the block editor based Cart page. For best results with these features, prefer using a shortcode based Cart page.
it:  Alcune opzioni della pagina Carrello potrebbero non funzionare correttamente sulla pagina Carrello con l'editor di blocchi. Per ottenere i migliori risultati con queste funzionalità, prova a utilizzare una pagina Carrello basata su shortcode.

en: 404 Page
it: Pagina 404

en: Single Banner
it: Banner singolo

en: Image Size
it: Dimensione dell'immagine

en: Original
it: Originale

en: Below
it: Sotto

en: Predefined
it: Predefinito

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Customizing &#9656; %s
it: Stai personalizzando &#9656; %s

en: Customizing ▸ %s
it: Stai personalizzando ▸ %s

[ctx: placeholder]
en: Search...
it: Cerca...

en: Search...
it: Cerca...

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Enable Sticky Sidebar
it: Abilita la barra laterale fissa

en: Input Highlight
it: Evidenziazione dell'input

en: Global Highlight
it: Evidenziazione globale

en: Search Width
it: Larghezza della ricerca

en: 'None' respects hierarchy; 'Below' positions image on top of the article.
it: 'Nessuno' rispetta la gerarchia; 'Sotto' posiziona l'immagine sopra l'articolo.

en: 'None' respects hierarchy; 'Behind' positions the image under the article.
it: 'Nessuno' rispetta la gerarchia; 'Dietro' posiziona l'immagine sotto l'articolo.

en: Behind
it: Dietro

en: Surface Colors
it: Colori della superficie

en: Page Background
it: Sfondo della pagina

en: Large
it: Grande

en: Medium Large
it: Medio grande

en: You can specify Custom image sizes from the Single Post's 'Featured Image Size' option.
it: Puoi specificare le dimensioni personalizzate dell'immagine dall'opzione "Dimensione immagine in evidenza" dell'articolo singolo.

en: Wide
it: Ampio

en: Image Ratio
it: Proporzioni dell'immagine

en: Search Within Post Types
it: Cerca all'interno del tipo di contenuto

en: Heading Color
it: Colore del titolo

en: Other System Fonts
it: Altri font di sistema

note: translators: 1: link open markup, 2: link close markup
en: Calculate a personalized image ratio using this %1$s online tool %2$s for your image dimensions.
it: Calcola una proporzione personalizzata dell'ìimmagine utilizzando questo %1$s strumento online %2$s per le dimensioni della tua immagine.

en: Archive Banner
it: Banner dell'archivio

en: Full Size
it: Dimensione piena

en: Behind Positioned Image Width
it: Larghezza dell'immagine posizionata dietro

en: Enabling this option will override global > colors > surface color options
it: L'abilitazione di questa opzione sovrascriverà le opzioni Globale > Colori > Colore della superficie

en: Enable Brand Color On Hover
it: Abilita il colore del brand al passaggio del mouse

en: Site Builder
it: Builder del sito

en: Post Comment
it: Pubblica il commento

en: Use it with transparent images for optimal results.
it: Per ottenere risultati ottimali, usalo con immagini trasparenti.

en: Logo Color
it: Colore del logo

en: Sidebar will only apply when container layout is set to normal.
it: La barra laterale si applica solo quando il layout del contenitore è impostato su normale.

en: Narrow
it: Stretto

en: Course/Lesson Sidebar Style
it: Stile della barra laterale per corsi/lezioni

en: Global Sidebar Style
it: Layout globale della barra laterale

en: Sidebar Style
it: Stile della barra laterale

en: Container Style
it: Stile del contenitore

en: Container style will apply only when layout is set to either normal or narrow.
it: Lo stile del contenitore si applica solo quando il layout è impostato su normale o stretto.

note: translators: 1: Astra, 2: Theme rating link
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
it: Ti è piaciuto %1$s? Lasciaci una valutazione di %2$s. Apprezziamo davvero il tuo supporto!

en: Thank you for using
it: Grazie per l'utilizzo

en: Disable Banner Area
it: Disattiva l'area del banner

en: Format
it: Formato

en: Last Updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Published
it: Pubblicato

en: Type
it: Tipo

en: Site Accessibility
it: Accessibilità del sito

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Discover
it: Scopri

en: Social sharing options
it: Opzioni di condivisione social

en: Redirect To Checkout Page
it: Reindirizza alla pagina del pagamento

en: Redirect To Cart Page
it: Reindirizza alla pagina del carrello

en: Solid
it: Tinta unita

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Please publish the changes and see result on the frontend.<br />[Slide in cart requires Cart added inside Header Builder]
it: Pubblica le modifiche per vedere il risultato nel frontend.<br />[Il carrello scorrevole richiede l'aggiunta del carrello all'interno del builder dell'header].

en: Add To Cart Action
it: Aggiungi al carrello azione

en: Read Time
it: Tempo di lettura

en: Color & Typography Options
it: Opzioni di colore e tipografia

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Archive
it: Archivio

en: Select
it: Seleziona

en: Overlay Color
it: Colore Overlay

en: Container Background
it: Sfondo del contenitore

en: Inner Elements Spacing
it: Spaziatura degli elementi interni

en: Banner Min Height
it: Altezza minima del banner

en: Horizontal Alignment
it: Allineamento orizzontale

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Banner Layout
it: Layout del banner

en: Blog Title
it: Titolo del blog

en: Description
it: Descrizione

en: Featured
it: In evidenza

en: Contact
it: Contatti

en: Why Us
it: Perché noi

en: Reviews
it: Recensioni

en: About
it: Chi siamo

en: Services
it: Servizi

en: Blog Options
it: Opzioni del blog

en: Header Settings
it: Impostazioni dell'header

en: Activated
it: Attivato

en: Installed
it: Installato

en: Installing
it: Installazione in corso

en: Documentation
it: Documentazione

en: Blog Description
it: Descrizione del blog

en: Scroll to Top
it: Torna in alto

en: Single
it: Singolo

en: Custom Post Types
it: Tipi di contenuto personalizzato

en: Use as Background
it: Imposta come sfondo

note: translators: 1: post type
en: Note: This description appear on %1$s archive for banner Layout 2.
it: Nota: questa descrizione appare nell'archivio %1$s per il banner Layout 2.

en: Archive Description
it: Descrizione dell'archivio

note: translators: 1: post type
en: Note: This title appear on %1$s archive for banner Layout 2.
it: Nota: questo titolo compare nell'archivio %1$s per il banner Layout 2.

en: Narrow Container Width
it: Larghezza del contenitore stretto

en: Site Tagline Visibility
it: Visibilità del motto del sito

en: Site Title Visibility
it: Visibilità del titolo del sito

en: Enable Smooth Scroll to ID
it: Abilita lo scorrimento fluido fino all'ID

en: Stack on Responsive
it: Disponi in colonne nel Responsive

en: Text Options
it: Opzioni del testo

en: Font Extras
it: Font aggiuntivi

en: Local font files not present.
it: File dei font locali non presenti.

en: Failed to Flush, try again later.
it: Non è stato possibile eseguire la pulizia, riprova più tardi.

en: Note: To get design settings in action make sure to enable Scroll to Top.
it: Nota: per visualizzare le impostazioni del design in azione, assicurati di attivare Torna in alto.

en: Display On
it: Visualizza su

en: Enable Scroll to Top
it: Abilita pulsante Torna in alto

en: Free WordPress Page Builder.
it: Page builder gratuito per WordPress.

en: Ultimate Video Player For WordPress.
it: Ultimate Video Player per WordPress.

en: Automate your WordPress setup.
it: Automatizza la configurazione di WordPress.

en: Recover lost revenue automatically.
it: Recupera automaticamente le entrate perse.

en: #1 Sales Funnel WordPress Builder.
it: Il Sales Funnel Builder #1 per WordPress.

en: Sorry, you cannot list resources.
it: Impossibile elencare le risorse.

en: Successfully saved data!
it: Dati salvati con successo!

en: Sorry, something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Nonce validation failed
it: Convalida nonce non riuscita

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
it: Non hai i permessi per effettuare questa operazione.

en: No post data found!
it: Non sono stati trovati dati per l'articolo!

en: Primary
it: Principale

en: Unlock your full design potential and build a website to be proud of with Astra Pro.
it: Libera il tuo potenziale di progettazione e realizza un sito web di cui andare fiero con Astra Pro.

en: Single post read time
it: Tempo di lettura dell'articolo singolo

en: Single post navigation control
it: Controllo della navigazione per l'articolo singolo

en: Auto load previous posts
it: Carica automaticamente gli articoli precedenti

en: Take your blog to the next level with powerful design features.
it: Porta il tuo blog a un livello superiore con potenti funzionalità di progettazione

en: Archive read time
it: Tempo di lettura dell'archivio

en: Extended typography options
it: Opzioni di tipografia avanzate

en: Extended spacing options
it: Opzioni di spaziatura avanzate

en: Custom featured images size
it: Dimensioni personalizzate delle immagini in evidenza

en: Grid, Masonry layout
it: Griglia, layout masonry

en: Use containers to their maximum potential with Astra Pro
it: Usa i contenitori al massimo delle loro potenzialità con Astra Pro

en: Container spacings
it: Spaziatura del contenitore

en: Fluid layout
it: Layout fluido

en: Full Width layout
it: Layout a larghezza piena

en: Padded layout
it: Layout rientrato

en: Make sidebars work harder to engage with Astra Pro
it: Usa le barre laterali Astra Pro per favorire l'interazione

en: Widget content typography
it: Tipografia del contenuto del widget

en: Widget title typography
it: Tipografia del titolo del widget

en: Widget color options
it: Opzioni del colore del widget

en: Sidebar color options
it: Opzioni del colore della barra laterale

en: Sidebar spacing
it: Spaziatura della barra laterale

en: Slide-In
it: Scorrimento interno

en: Use every tool at your disposal to optimize your online store for conversion. All the advantages you need to make more profit!
it: Utilizza ogni strumento a tua disposizione per ottimizzare il tuo negozio online per la conversione. Tutti i vantaggi di cui hai bisogno per aumentare il tuo profitto!

en: Astra Works Seamlessly with WooCommerce!
it: Astra funziona perfettamente con WooCommerce!

en: Upgrade Now
it: Aggiorna subito

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unlock with Astra Pro
it: Sblocca con Astra Pro

en: Astra Menu Settings
it: Impostazioni del menu Astra

en: Add payment title
it: Aggiungi titolo pagamento

en: Extensive range of tools to help blog pages stand out.
it: Un'ampia gamma di strumenti per far risaltare le pagine del blog.

en: Count Color
it: Colore contatore

en: Hide cart total label if cart is empty
it: Se il carrello è veuoto, nascondi l'etichetta del totale del carrello

en: Hide Cart Total Label
it: Nascondi l'etichetta del totale del carrello

en: Select Cart Icon
it: Seleziona l'icona del carrello

en: Minus Quantity
it: Meno Quantità

en: Plus Quantity
it: Più quantità

en: Note: To get design settings make sure to enable sticky add to cart.
it: Nota: per ottenere le impostazioni del design, assicurati di abilitare 'aggiungi al carrello' fisso

en: Payment Title
it: Titolo del pagamento

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Choose Icon Colors
it: Scegli i colori delle icone

en: Sticky Add To Cart Colors
it: Colori dell'icona fissa 'aggiungi al carrello'

en: Sticky Placement
it: Posizionamento fisso

en: Enable Sticky Add to Cart
it: Abilita Aggiungi al carrello fisso

en: Sticky Add To Cart
it: Aggiungi al carrello fisso

en: Payments
it: Pagamenti

en: Extras
it: Extra

en: Adds plus and minus buttons besides product quantity
it: Aggiunge i pulsanti più e meno accanto alla quantità del prodotto

en: Enable Quantity Plus and Minus
it: Abilita più e meno Quantità

en: Shop Card Design
it: Design della scheda del negozio

en: Horizontal Content Alignment
it: Allineamento orizzontale dei contenuti

en: Shop Card Styling
it: Stile della scheda del negozio

en: Guaranteed Safe Checkout
it: Pagamento sicuro garantito

en: Sale!
it: In vendita!

en: Slide In Cart
it: Carrello scorrevole

en: Slide in Cart Width
it: Larghezza carrello scorrevole

en: Continue Shopping
it: Continua gli acquisti

en: No products in the cart.
it: Nessun prodotto nel carrello.

en: Heading Font
it: Font intestazione

en: Base Font
it: Font di base

en: Surface Color
it: Colore superficie

en: Outside
it: Esterno

en: Post Spacing
it: Spaziatura articolo

en: Borders
it: Bordi

en: Body Text
it: Contenuto

en: Links
it: Link

en: Accent
it: Enfasi

en: Avatar Width
it: Larghezza avatar

en: Cart Label Position
it: Posizione etichetta del carrello

en: Cart Color
it: Colore del carrello

en: Cart Icon
it: Icona del carrello

en: Cart Click Action
it: Azione quando fai clic sul carrello

en: Cart Click
it: Fai clic sul carrello

en: Display Cart Count
it: Visualizza il totale del carrello

en: Note: The Cart Label on the header will be displayed by using shortcodes. Type any custom string in it or click on the plus icon above to add your desired shortcode.
it: Nota: L'etichetta del carrello nell'header sarà visualizzata tramite shortcode. Inserisci una stringa personalizzata o fai clic sul segno più per aggiungere lo shortcode desiderato.

en: Total + Currency symbol
it: Totale + simbolo valuta

en: Currency Symbol
it: Simbolo valuta

en: Total amount
it: Importo totale

en: Currency Name
it: Nome Valuta

en: Cart Label
it: Etichetta del carrello

en: Button Width
it: Larghezza del pulsante

en: Shipping Text
it: Testo spedizione

en: Changes single product variation layout to be displayed inline or stacked.
it: Modifica il layout di una singola variazione del prodotto per visualizzarla in linea o impilata.

en: Product Variation Layout
it: Layout variazione prodotto

en: Adds shipping text next to the product price.
it: Aggiunge il testo per la spedizione accanto al prezzo del prodotto.

en: Enable Shipping Text
it: Abilita il testo per la spedizione

en: Enable Breadcrumb
it: Abilita i breadcrumb

en: Product Options
it: Opzioni prodotto

en: Product Structure Options
it: Opzioni struttura prodotto

en: Shop Layout
it: Layout del negozio

en: Shop Card Structure
it: Struttura della scheda del negozio

en: Add custom text for cart button
it: Aggiungi testo personalizzato sul pulsante del carrello

en: Change Cart Button Text
it: Modifica il testo sul pulsante del carrello

en: Hang Over Top
it: Appeso in alto

en: Notice Position
it: Posizione degli avvisi

en: Shop Display Options
it: Visualizza le opzioni del negozio

en: Misc
it: Varie

en: Proceed to checkout
it: Procedi al pagamento

en: & Free Shipping
it: e Spedizione gratuita

en: Columns
it: Colonne

en: Course/Lesson Sidebar Layout
it: Layout della barra laterale per corsi/lezioni

en: Global Sidebar Layout
it: Layout globale della barra laterale

en: Heading (H1-H6)
it: Intestazioni (H1 - H6)

en: View Astra Pro Features
it: Visualizza le funzionalità di Astra Pro

en: Custom separator
it: Separatore personalizzato

en: Container Layout
it: Layout del contenitore

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Note: To get design settings in action make sure to select Header Position other than None.
it: Nota: per vedere le impostazioni del design in azione, assicurati di selezionare una posizione dell'header che non sia "Nessuno".

en: Author name:
it: Nome dell'autore:

en: Compact
it: Compatto

en: Related post link
it: Link all'articolo correlato

en: H6 Font
it: Font H6

en: H5 Font
it: Font H5

en: H4 Font
it: Font H4

en: H3 Font
it: Font H3

en: H2 Font
it: Font H2

en: H1 Font
it: Font H1

en: Headings Font
it: Font dell'intestazione

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
it: Molto grande

[ctx: Font size name]
en: Large
it: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
it: Medio

[ctx: Font size name]
en: Small
it: Piccolo

en: Ultra-Bold 900 Italic
it: Corsivo ultra grassetto 900

en: Extra-Bold 800 Italic
it: Corsivo grassetto accentuato 800

en: Bold 700 Italic
it: Corsivo grassetto 700

en: Semi-Bold 600 Italic
it: Corsivo semigrassetto 600

en: Medium 500 Italic
it: Corsivo medio 500

en: Regular 400 Italic
it: Corsivo normale 400

en: Light 300 Italic
it: Corsivo chiaro 300

en: Extra Light 200 Italic
it: Corsivo chiarissimo 200

en: Thin 100 Italic
it: Corsivo sottile 100

en: Regular 400
it: Normale 400

en: Extra Light 200
it: Chiarissimo 200

en: Block Editor
it: Editor a blocchi

en: Disable Elements
it: Disabilita elementi

en: Stick Primary Header
it: Header principale fisso

en: Disable Header
it: Disabilita header

en: Body Font
it: Font del contenuto

en: Global padding setting for WordPress Group, Column, Cover blocks, it can be overridden by respective block's Dimension setting.
it: Impostazione globale della spaziatura interna dei blocchi Gruppo, Colonna e Copertina di WordPress; L'impostazione globale può essere sovrascritta nella sezione dimensioni del relativo blocco.

en: Core Blocks Spacing
it: Spaziatura interna dei blocchi principali

en: Make sure to update your post for changes to take effect.
it: Assicurati di aggiornare il tuo articolo affinché le modifiche abbiano effetto.

en: Header Rows
it: Righe dell'header

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Type 3
it: Tipo 3

en: Type 2
it: Tipo 2

en: Type 1
it: Tipo 1

en: Close Cart Drawer
it: Chiudi il cassetto del carrello

en: No Page Headers Found
it: Nessuna header di pagina trovato

en: Page Header
it: Header della pagina

en: Text / Icon
it: Testo/Icona

en: Stick Below Header
it: Fissa sotto l'header

en: Stick Above Header
it: Fissa sopra l'header

[ctx: Color name]
en: Theme Color 1
it: Colore Tema 1

[ctx: Color name]
en: Theme Color 2
it: Colore Tema 2

[ctx: Color name]
en: Theme Color 9
it: Colore Tema 9

[ctx: Color name]
en: Theme Color 8
it: Colore Tema 8

[ctx: Color name]
en: Theme Color 7
it: Colore Tema 7

[ctx: Color name]
en: Theme Color 6
it: Colore Tema 6

[ctx: Color name]
en: Theme Color 5
it: Colore Tema 5

[ctx: Color name]
en: Theme Color 4
it: Colore Tema 4

[ctx: Color name]
en: Theme Color 3
it: Colore Tema 3

en: Site Background
it: Sfondo Sito

en: Presets
it: Impostazioni predefinite

en: Content Background
it: Sfondo del contenuto

en: Global Palette
it: Palette globale

en: Button Presets
it: Preimpostazioni dei pulsanti

en: Color 9
it: Colore 9

en: Color 8
it: Colore 8

en: Color 7
it: Colore 7

en: Color 6
it: Colore 6

en: Color 5
it: Colore 5

en: Color 4
it: Colore 4

en: Color 3
it: Colore 3

en: Color 2
it: Colore 2

en: Color 1
it: Colore 1

en: Image Position
it: Posizione dell'immagine

en: Repeat
it: Ripeti

en: Site Title & Logo Settings
it: Impostazioni titolo sito e logo

en: Site Title & Logo
it: Titolo e logo del sito

en: Site Icons are what you see in browser tabs, bookmark bars, and within the WordPress mobile apps. Upload one here! Site Icons should be square and at least 512 × 512 pixels.
it: Le icone del sito sono quelle che vedi nelle schede del browser, nelle barre dei segnalibri e all’interno delle App per i dispositivi mobili di WordPress. Carica qui un'icona! Le icone del sito devono essere quadrate e di almeno 512×512 pixel.

en: Underline Content Links
it: Sottolinea contenuto link

en: Submenu Animation
it: Animazione del sottomenu

en: Title Alignment
it: Allineamento del titolo

en: Shopping Cart
it: Carrello

en: Search Submit
it: Invia ricerca

en: Section Background
it: Sfondo della sezione

en: Section Title
it: Titolo della sezione

en: Descending
it: Decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: Order
it: Ordinamento

en: Random
it: Casuale

en: Post Order
it: Ordine degli articoli

en: Date
it: Data

en: Order by
it: Ordina per

en: Tags
it: Tag

en: Categories
it: Categorie

en: Related Posts
it: Articoli correlati

en: Meta Color
it: Colore Meta

en: Section Title Font
it: Font titolo sezione

en: Comment Counts
it: Conteggio commenti

en: Posts Structure
it: Struttura degli articoli

en: Meta Link Color
it: Colore meta link

en: Related Posts by
it: Articoli correlati di

en: Posts Query
it: Query degli articoli

en: Total Number of Related Posts
it: Numero totale degli articoli correlati

en: Excerpt Word Count
it: Conteggio delle parole del riassunto

en: Enable Post Excerpt
it: Abilita riassunto degli articoli

en: Title & Post Meta
it: Meta titolo e articolo

en: Grid Column Layout
it: Layout colonne della griglia

en: Search for:
it: Cerca:

en: Popup Padding
it: Spaziatura interna del popup

en: EDD Cart Icon Color
it: Colore icona carrello EDD

en: Woo Cart Icon Color
it: Colore icona carrello Woo

en: Off-Canvas Menu
it: Menu off-canvas

en: HTML Color
it: Colore HTML

en: Text / Placeholder
it: Testo / Segnaposto

en: Tagline Font
it: Font del motto

en: Header Position
it: Posizione dell'header

en: After
it: Dopo

en: Content Colors
it: Colori del contenuto

en: Label Color
it: Colore dell'etichetta

en: Cart Button
it: Pulsante del carrello

en: Link / Text
it: Link / Testo

en: Disable Footer
it: Disabilita il footer

en: Text / Link
it: Testo / Link

en: Icon Radius
it: Raggio Icona

en: Content Font Size
it: Dimensione Font del Contenuto

en: Content Font
it: Font del Contenuto

en: Title Font
it: Font del Titolo

en: Text Font
it: Font del Testo

en: Menu Font
it: Font del Menu

en: Menu Spacing
it: Spaziatura Menu

en: Account Menu Color
it: Colore menu account

en: Toggle Color
it: Attiva/disattiva colore

en: Box Background
it: Sfondo del box

en: Social Color
it: Colori social media

en: Submenu Color
it: Colore sottomenu

en: Hover / Active
it: Hover/Attiva

en: Inside
it: Interno

en: Checkout Button
it: Pulsante di pagamento

en: Profile Text Color
it: Colore testo profilo

en: Button Background
it: Sfondo pulsante

en: Checkout
it: Pagamento

en: Cart Tray
it: Vassoio del carrello

en: Inner Element Spacing
it: Spaziatura degli elementi interni

en: Divider Size
it: Dimensione del divisore

en: Menu Font Size
it: Dimensione font del menu

en: Post Title Font
it: Font del titolo dell'articolo

en: Tagline Font Size
it: Dimensione font del motto

en: Title Font Size
it: Dimensione font del titolo

en: Disable Mobile Header
it: Disabilita header sui dispositivi mobili

en: Disable Below Header
it: Disabilita l'header sotto

en: Disable Above Header
it: Disabilita l'header sopra

en: Content Link Color
it: Colore link contenuto

en: Search Color
it: Colore dell'icona della ricerca

en: If this color setting is not reflecting, check if colors are set from dedicated above, below or primary footer settings.
it: Se questa impostazione del colore non viene applicata, controlla se i colori sono impostati dalle impostazioni dedicate sopra, sotto o del footer principale.

en: Icons
it: Icone

en: Log In
it: Accedi

en: Login URL
it: URL di accesso

en: Preview
it: Anteprima

en: Style
it: Stile

en: Secondary Menu
it: Menu secondario

en: Above Header
it: Sopra l'header

en: Content Alignment
it: Allineamento del contenuto

note: translators: %s Index
en: Button %s
it: Pulsante %s

en: Official
it: Ufficiale

en: Primary Footer
it: Footer principale

en: Above Footer
it: Sopra il footer

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Height
it: Altezza

en: Column
it: Colonna

en: Below Footer
it: Sotto il footer

en: Menu Color
it: Colore del menu

en: Content Color
it: Colore del contenuto

en: Icon Color
it: Colore dell'icona

en: Margin
it: Margine

en: Divider
it: Divisore

en: Middle
it: In mezzo

en: Active
it: Attivo

en: Border Width
it: Larghezza del bordo

en: You don't have the access
it: Non hai accesso

en: My Account
it: Il mio account

en: Insert HTML text here.
it: Inserisci qui il testo HTML.

en: Below Header
it: Sotto l'header

en: Icon Size
it: Dimensione icona

note: translators: 1: index
en: Social Icons
it: Icone social

en: Profile Type
it: Tipo Profilo

en: Header Type
it: Tipo Header

en: Color Type
it: Tipo Colore

en: Show Label
it: Mostra etichetta

note: translators: 1: index
en: Social Icons %s
it: Icone social %s

en: Background Color-Image
it: Colore e immagine di sfondo

en: The Image option cannot be sortable if the Product Style is selected to the List Style
it: L'opzione Immagine non può essere ordinata se lo stile del prodotto è selezionato su stile elenco

en: Add widgets here:
it: Aggiungi i widget qui:

en: Click to edit this element.
it: Fai clic per modificare questo elemento.

en: Click to edit this Row.
it: Fai clic per modificare questa riga.

en: Footer Builder
it: Builder del footer

en: Header Builder
it: Builder dell'header

en: Account Woo Navigation
it: Navigazione dell'account Woo

en: Account URL
it: URL account

en: Tagline
it: Motto

en: Background Overlay
it: Sovrapposizione dello sfondo

en: Account icon link
it: Link icona dell'account

en: EDD Cart
it: Carrello EDD

en: Toggle Button
it: Attiva/Disattiva pulsante

en: Header Cart Icon
it: Icona del carrello nell'header

en: WooCommerce Cart
it: Carrello WooCommerce

en: Display Cart Title
it: Visualizza il titolo del carrello

en: Display Cart Total
it: Visualizza il totale del carrello

en: Header Types
it: Tipi di header

en: Logged Out View
it: Visualizza come disconnesso

en: Logged In View
it: Visualizza come se loggato

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Logged In Account Menu
it: Menu per gli account loggati

en: Woo Cart
it: Carrello Woo

en: Single Row
it: Riga singola

en: Right Heavy 33/66
it: Larga a destra 33/66

en: Left Heavy 66/33
it: Larga a sinistra 66/33

en: Last Row, Previous Columns 50/50 - 100
it: Ultima riga, Colonne precedenti 50/50 – 100

en: First Row, Next Columns 100 - 50/50
it: Prima Riga, Colonne successive 100 – 50/50

en: Wide Center 20/60/20
it: Larga al centro 20/60/20

en: Center Heavy 25/50/25
it: Larga a centro 25/50/25

en: Right Heavy 25/25/50
it: Larga a destra 25/25/50

en: Left Heavy 50/25/25
it: Larga a sinistra 50/25/25

en: Two Column Grid
it: Griglia a due colonne

en: Collapse to Rows
it: Comprimi in righe

en: Equal Width Columns
it: Colonne di larghezza uguale

en: Icon Spacing
it: Spaziatura icona

en: Configure Menu from Here.
it: Configura il menu da qui.

en: Inner Elements Layout
it: Layout degli elementi interni

en: Full-Screen
it: Schermo intero

en: Item Divider
it: Elemento divisore

en: Top Offset
it: Offset superiore

en: Submenu Container
it: Contenitore del sottomenu

en: Zoom In
it: Aumenta lo zoom

en: Menu Hover Style
it: Stile del menu al passaggio del mouse

en: Icon Background Space
it: Spaziatura sfondo dell'icona

en: Inner Column Spacing
it: Spaziatura interna della colonna

en: Close Icon Color
it: Colore dell'icona chiudi

en: Visibility
it: Visibilità

en: Enable Cross-sells
it: Attiva Cross-sells

[ctx: product categories]
note: translators: 1: number of products
en: %1$s Product | %1$s Products
it[0]: %1$s prodotto
it[1]: %1$s prodotti

en: No Thanks
it: No, grazie

en: Yes! Allow it
it: Sì! Permettilo

en: This will be applicable for all sites from the network.
it: Questo sarà applicabile per tutti i siti della rete.

en: Usage Tracking
it: Tracciamento dell'utilizzo

en:  This will be applicable for all sites from the network.
it:  Questo sarà applicabile a tutti i siti dalla rete.

en: Details &#187;
it: Dettagli &#187;

en: See Library &#187;
it: Vedi libreria &#187;

en: WordPress Nonce not validated.
it: Nonce WordPress non verificato.

en: Letter Spacing
it: Spaziatura tra caratteri

en: Astra WordPress Theme
it: Tema WordPress Astra

note: translators: %d: Minutes interval
en: Every %d Minutes
it: Ogni %d minuti

en: Customize Button Style.
it: Personalizza stile pulsante.

en: Alignment
it: Allineamento

en: Separator
it: Separatore

en: Position
it: Posizione

en: Global
it: Globale

en: Size
it: Dimensione

en: Colors
it: Colori

en: Border
it: Bordo

en: Title Color
it: Colore del titolo

en: Color
it: Colore

en: Archive Title
it: Titolo Archivio

en: Normal
it: Normale

en: Padding
it: Spaziatura interna

en: Heading 6
it: Titolo 6

en: Heading 5
it: Titolo 5

en: Heading 4
it: Titolo 4

en: Heading 3
it: Titolo 3

en: Heading 2
it: Titolo 2

en: Heading 1
it: Titolo 1

en: Hover Color
it: Colore hover

en: Site Icon
it: Icona del sito

en: Post Content
it: Contenuto articolo

en: Text
it: Testo

en: Structure
it: Struttura

en: Width
it: Larghezza

en: Custom Width
it: Larghezza personalizzata

en: Top Border Size
it: Dimensione bordo superiore

en: Menu Label
it: Etichetta del menu

en: Mobile Menu
it: Menu mobile

en: Container Border
it: Bordo del contenitore

en: Sub Menu
it: Sottomenu

en: Top Border Color
it: Colore bordo superiore

en: Take Last Item Outside Menu
it: Tieni l'ultimo elemento fuori dal menu

en: Divider Color
it: Colore divisore

en: Submenu Divider
it: Divisore sottomenu

en: The parent menu should have a # link for the submenu to open on a link.
it: Il menu genitore dovrebbe avere un link # per far aprire un link nel sottomenu.

note: Translators: %s is the page number.
en: Page %s
it: Pagina %s

note: Translators: %s is the search query.
en: Search results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

[ctx: breadcrumbs aria label]
en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: 404 Not Found
it: 404: pagina non trovata

en: Archives
it: Archivi

en: Center
it: Centro

en: All Pages, All Posts, All Attachments
it: Tutte le pagine, tutti gli articoli, tutti gli allegati

note: Translators: Weekly archive title. %s is the week date format.
en: Week %s
it: Settimana %s

en: Browse:
it: Sfoglia:

en: Before Title
it: Prima del titolo

en: Breadcrumb Overview
it: Panoramica breadcrumb

en: Separator Color
it: Colore del separatore

note: Translators: Minute archive title. %s is the minute time format.
en: Minute %s
it: Minuto %s

note: Translators: %s is the page number.
en: Comment Page %s
it: Commento Pagina %s

en: Latest posts page or when any page is selected as blog page
it: Pagina degli ultimi articoli o quando una qualsiasi pagina è selezionata come pagina del blog

en: Breadcrumb Source
it: Sorgente Breadcrumb

en: Enable on Blog / Posts Page?
it: Vuoi abilitare nel blog/pagina articoli?

en: Latest Posts page is your site's front page when the latest posts are displayed on the home page.
it: La pagina Ultimi Articoli è la prima pagina del tuo sito quando gli ultimi articoli vengono visualizzati nella home page.

en: Blog Page is when Latest Posts are selected to be displayed on a particular page.
it: La pagina Blog è quando vengono selezionati gli ultimi articoli da visualizzare su una determinata pagina.

en: Menu Toggle
it: Attiva/disattiva menu

en: Plugin Successfully Deactivated
it: Plugin disattivato con successo

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Deactivating
it: Disattivazione

en: Activating
it: Attivazione

en: Activate
it: Attiva

en: Primary Header Button
it: Pulsante header principale

en: Button Style
it: Stile Pulsante

en: Border Size
it: Dimensione bordo

en: Theme Button
it: Pulsante tema

en: Submenu
it: Sottomenu

en: Link / Text Color
it: Link / Colore testo

en: Border Color
it: Colore bordo

en: Enable On
it: Abilitato su

en: Enable on Complete Website
it: Abilita sul sito web completo

en: Enabled
it: Abilitato

en: Button Link
it: Link del pulsante

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: Transparent Header Button
it: Pulsante header trasparente

en: Header Button
it: Pulsante dell'header

en: Options
it: Opzioni

note: translators: %s Index
en: Button
it: Pulsante

en: Image
it: Immagine

en: View Details
it: Visualizza i dettagli

en: Disable Product Navigation
it: Disabilita la navigazione del Prodotto

en: Archive Content Width
it: Larghezza contenitore Archivio

en: Variable Product Button Text
it: Testo Pulsante Prodotto Variabile

en: Variable Product Button
it: Pulsante Prodotto Variabile

en: Cart Button Text
it: Testo Pulsante Carrello

en: Product Structure
it: Struttura Prodotto

en: Archive Columns
it: Colonne Archivio

en: Product Archive
it: Archivio Prodotto

en: This sidebar will be used on EDD Single Product page.
it: Questa barra laterale verrà utilizzata nella pagina del singolo prodotto EDD.

en: EDD Single Product Sidebar
it: Barra laterale singolo prodotto EDD

en: Easy Digital Downloads Sidebar
it: Barra laterale Easy Digital Downloads

note: Translators: %s is the theme name. translators: %s is the Astra theme name.
en: %s Settings
it: Impostazioni %s

en: 300 Italic
it: 400 Italic

en: Right
it: Destra

en: Nav Menu
it: Menu di navigazione

en: Left
it: Sinistra

en: Top
it: Alto

en: Bottom
it: Basso

en: Fade
it: Sfuma

en: Slide Up
it: Scorri alto

en: Slide Down
it: Scorri basso

en: Overline
it: Sopralineato

en: Underline
it: Sottolineato

note: Translators: Author Name.
en: View all posts by %1$s
it: Visualizza tutti gli articoli di %1$s

en: Typography Overview
it: Panoramica tipografia

en: Primary Header Overview
it: Panoramica Header Principale

en: Site Identity Overview
it: Panoramica Identità Sito

en: Container Overview
it: Panoramica Contenitore

en: Site Layout Overview
it: Panoramica Layout Sito

en: Helpful Information
it: Informazioni utili

en: Sidebar Overview
it: Panoramica barra laterale

en: Footer Bar Overview
it: Panoramica barra del footer

en: Colors & Background Overview
it: Panoramica Colori e Sfondo

en: Icon
it: Icona

en: Dropdown Target
it: Menu a discesa

en: Different Logo For Retina Devices?
it: Logo diverso per dispositivi mobili?

en: Fill
it: Riempi

en: Mobile Logo (optional)
it: Logo dispositivi mobili (opzionale)

en: Mobile Header
it: Header Dispositivi Mobili

en: Toggle Button Color
it: Colore Pulsante Interruttore

en: Toggle Button Style
it: Stile Pulsante Interruttore

en: Outline
it: Contorno

en: Last Item in Menu
it: Nascondi ultimo elemento nel menu

en: Menu Breakpoint
it: Punto di interruzione menu

en: Hide Last Item in Menu on Mobile
it: Nascondi ultimo oggetto nel menu mobile

en: Different Logo For Mobile Devices?
it: Vuoi usare un Logo diverso per dispositivi mobili?

en: Border Radius
it: Raggio Bordo

en: Site Identity
it: Denominazione del sito

en: Scroll
it: Scorrevole

en: Auto
it: Automatico

en: Cover
it: Copertina

en: Differentiate Rows
it: Differenziare le righe

en: Display Serial Number
it: Mostra numero di serie

en: Course Content Table
it: Tabella contenuto corso

en: Supercharge your LearnDash website with amazing design features.
it: Potenzia il tuo sito LearnDash con straordinarie funzionalità di design.

en: Background
it: Sfondo

en: Learn More
it: Leggi di più

en: Plugin Successfully Activated
it: Plugin correttamente attivato

en: No plugin specified
it: Nessun plug-in specificato

en: White Label
it: Etichetta bianca

en: Site Layouts
it: Layout Sito

en: Add content conditionally in the various hook areas of the theme.
it: Aggiunta di contenuti condivisi nelle varie aree dei ganci del tema.

en: Custom Layouts
it: Layout Personalizzati

en: Make your header layouts look more appealing and sexy!
it: Rendi le tue intestazioni più attraenti e sexy!

en: Page Headers
it: Intestazioni Pagina

en: Header Sections
it: Sezioni Header

en: Blog Pro
it: Blog PRO

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Footer Settings
it: Impostazioni Footer

en: Blog Layout
it: Layout Blog

en: Theme Color
it: Colore tema

en: More Options Available in Astra Pro!
it: Ottieni di più con Astra Pro!

en: Activating Importer Plugin
it: Attivazione del Plug-in Importatore

en: Sticky Header
it: Header fisso

en: Scroll To Top
it: Torna in alto

en: Transparent Header
it: Header trasparente

en: Learn More.
it: Approfondisci.

en: Default System Font
it: Font di sistema predefinito

en: Course Columns
it: Colonne Corso

en: Membership Columns
it: Colonne Abbonamento

en: Shop Archive Content Width
it: Larghezza contenitore archivio negozio

en: Leave Review
it: Lascia recensione

en: Review Text is required.
it: Il testo della recensione è richiesto.

en: Review Text
it: Testo recensione

en: Review Title is required.
it: Il titolo della recensione è richiesto.

en: Review Title
it: Titolo recensione

en: Write a Review
it: Scrivi una recensione

en: Thank you for your review!
it: Grazie per la tua recensione!

note: translators: 1 Author Name.
en: By: %s
it: Da: %s

en: What Others Have Said
it: Quello che altri hanno detto

en: Sidebar width will apply only when one of the above sidebar is set.
it: La larghezza della barra laterale si applica solo quando è impostata una barra laterale sopra.

en: Cart Page
it: Pagina Carrello

en: Inline Logo & Site Title
it: Logo in linea e Titolo sito

en: Settings
it: Impostazioni

en: Primary Header
it: Header Principale

en: Availability:
it: Disponibilità:

en: Out of stock
it: Esaurito

en: Add To Cart
it: Aggiungi al carrello

en: Short Description
it: Breve descrizione

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Price
it: Prezzo

en: Title
it: Titolo

en: Products Per Page
it: Prodotti per Pagina

en: Shop Columns
it: Colonne Negozio

en: Disable Breadcrumb
it: Disabilita Breadcrumb

en: Cart
it: Carrello

en: Single Product
it: Singolo Prodotto

en: Shop
it: Negozio

en: General
it: Generale

en: View your shopping cart
it: Visualizza il tuo carrello

en: This sidebar will be used on Single Product page.
it: Questa barra laterale verrà utilizzata nella pagina del singolo prodotto.

en: Product Sidebar
it: Barra laterale prodotto

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
it: Questa barra laterale verrà utilizzata nelle pagine dell'archivio prodotti, carrello, cassa ed il mio account.

en: WooCommerce Sidebar
it: Barra laterale WooCommerce

en: This page doesn't seem to exist.
it: Questa pagina non sembra esistere.

en: Disable Featured Image
it: Disabilita l’immagine in evidenza

en: Retina Logo
it: Logo retina

en: Logo Width
it: Larghezza Logo

en: Disable Footer Widgets
it: Disabilita i widget del Footer

en: Paragraph Margin Bottom
it: Margine basso paragrafi

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Single Product Structure
it: Struttura prodotto singolo

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
it: Continua a leggere %s

en: Footer Widget Area 4
it: Widget Footer Area 4

en: Footer Widget Area 3
it: Widget Footer Area 3

en: Footer Widget Area 1
it: Widget Footer Area 1

en: Click here to assign a widget for this area.
it: Clicca qui per assegnare un widget a quest'area.

en: Headings
it: Intestazioni

en: Full Width / Stretched
it: Larghezza piena / esteso

en: Full Width / Contained
it: Larghezza piena / contenuto

en: Disable
it: Disabilita

en: Link Color
it: Colore link

en: Base Typography
it: Base tipografia

en: Base Colors
it: Base colori

en: Footer Widget Area 2
it: Widget Footer Area 2

en: Default Layout
it: Layout predefinito

en: Main Menu
it: Menu principale

note: translators: 1: Post type label
en: Next %s
it: %s successivo

note: translators: 1: Post type label
en: Previous %s
it: %s precedente

en: Footer Bar
it: Barra del footer

en: Footer Bar Layout 1
it: Layout 1 barra del footer

en: Footer Bar Layout 2
it: Layout 2 barra del footer

en: Customizer Setting
it: Impostazioni di personalizzazione

en: Footer Bar Section 1
it: Sezione 1 barra del footer

en: Footer Bar Section 2
it: Sezione 2 barra del footer

en: Pager
it: Cercapersone

en: Medium 500
it: Medio 500

en: Normal 400
it: Normale 400

en: Light 300
it: Leggero 300

en: Extra-Light 200
it: Ultra-leggero 200

en: Thin 100
it: Sottile 100

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Disable Title
it: Disabilita Titolo

en: Disable Sections
it: Disabilita Sezione

en: Astra Settings
it: Impostazioni Astra

en: Add Widget
it: Aggiungi Widget

en: Site Navigation
it: Navigazione sito

en: Assign Footer Menu
it: Assegna Menu Footer

en: Add Custom HTML
it: Aggiungi HTML personalizzato

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Line Height
it: Altezza di linea

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Inherit
it: Eredita

en: Text Transform
it: Trasformazione testo

en: Container Width
it: Larghezza Contenitore

en: Stack
it: Pila

en: Inline
it: In linea

en: Bottom Border Color
it: Colore bordo basso

en: Bottom Border Size
it: Dimensione bordo basso

en: Custom Menu Text / HTML
it: Testo menu personalizzato / HTML

en: Text / HTML
it: Testo / HTML

en: Search
it: Cerca

en: Disable Menu
it: Disabilita menu

en: Logo Right
it: Logo destra

en: Logo Center
it: Logo centrato

en: Logo Left
it: Logo sinistra

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Section 2 Custom Text
it: Testo personalizzato Sezione 2

en: Section 2
it: Sezione 2

en: Section 1 Custom Text
it: Testo personalizzato Sezione 1

en: Custom Text
it: Testo personalizzato

en: None
it: Nessuno

en: Section 1
it: Sezione 1

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Content Layout
it: Layout contenuto

en: Full Content
it: Pieno Contenuto

en: Custom
it: Personalizzato

en: Author
it: Autore

en: Category
it: Categoria

en: Comments
it: Commenti

en: Link Hover Color
it: Colore Link Hover

en: Content
it: Contenuto

en: Default
it: Predefinito

en: Typography
it: Tipografia

en: Single Post
it: Articolo singolo

en: Blog / Archive
it: Blog / Archivio

en: Container
it: Contenitore

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Enter valid email address!
it: Inserire un indirizzo email valido!

en: Customize
it: Personalizza

en: Pages:
it: Pagine:

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Type here..
it: Scrivi qui..

en: Post Comment &raquo;
it: Commento Articolo &raquo;

en: Cancel Reply
it: Annulla risposta

en: Leave a Comment
it: Lascia un commento

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Edit
it: Modifica

en: Reply
it: Rispondi

en: Start typing and press enter to search
it: Inizia a scrivere e premi Invio per cercare

en: Nothing Found
it: Nessun risultato trovato

en: It looks like the link pointing here was faulty. Maybe try searching?
it: Sembra che il link che stai cercando di raggiungere non funzioni. Puoi provare a ricercare?

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Loop End
it: Fine ciclo

en: After Comments
it: Dopo i commenti

en: Before Comments
it: Prima dei commenti

en: After Post
it: Dopo il post

en: After Post Content
it: Dopo il contenuto del post

en: Before Post Content
it: Prima del contenuto del post

en: Before Post
it: Prima del post

en: Loop Start
it: Inizio ciclo

en: After Content
it: Dopo il contenuto

en: Before Content
it: Prima del contenuto

en: After Page
it: Dopo la pagina

en: Before Page
it: Prima della pagina

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: Read More &raquo;
it: Leggi altro &raquo;

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s commento su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s commenti su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: By
it: Di

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

en: Newer Comments
it: Commenti più recenti

en: % Comments
it: % commenti

en: Comments Navigation
it: Navigazione commenti

en: No Sidebar
it: Nessuna barra laterale

note: translators: 1: link to new post
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%1$s">Inizia da qui</a>.

en: Website
it: Sito web

en: Older Comments
it: Commenti meno recenti

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Capitalize
it: Iniziali maiuscole

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Footer Menu
it: Menu del footer

en: After Sidebar
it: Dopo la barra laterale

en: Before Sidebar
it: Prima della barra laterale

en: After Footer
it: Dopo il footer

en: Before Footer
it: Prima del footer

en: After Header
it: Dopo l'header

en: Before Header
it: Prima dell'header

en: Main Sidebar
it: Barra laterale principale

en: Sidebar Width
it: Larghezza barra laterale

en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: 1 Comment
it: 1 commento

en: Footer Widgets
it: Widget del footer

en: Footer Layout
it: Layout del footer

en: Button Color
it: Colore del pulsante

en: Page
it: Pagina

en: Sidebar Layout
it: Layout della barra laterale

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Disable Primary Header
it: Disabilita Header principale

en: Colors & Background
it: Colori e Sfondo

en: Content Boxed
it: Contenuto boxed

en: Font Weight
it: Font weight

en: Search Results for:
it: Risultati della ricerca per:

en: Font Family
it: Famiglia di font
